Eyüp Kara

Eyüp Kara

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu nasıl kuşak?

A+A-

Teknoloji gelişti, dünya değişti nesiller değişti ne yazık ki. Neslin adına da “Z Kuşağı” dediler. Ben bu “Z Kuşağı” denilen kuşaktan hiç umutlu değilim ve umudum giderek azalıyor. Bunu üzülerek söylüyorum.

Şöyle etrafıma bakıyorum gördüklerim beni gerçekten umutlu olmaktan uzaklaştırıyor. Hayatımızın her alanında gençlerimiz olmalı çünkü onlar geleceğimiz ve yarınlarımızı emanet edeceğimiz bu gençler insanı bırakın umutlu olmayı, adeta hayattan soğutuyorlar.

Otobüse biniyorsun sağında solunda gençler, sokakta, parkta, bahçede alışveriş merkezinde aklına nere gelirse genç arkadaşlar orada. En doğal hakları gezmek ve eğlenmek. Fakat “Z Kuşağı” denilen kesim eğlenmeyi rezillik zannediyor ne acı ki…

Eğlence denince içki içip kafayı çekmek anlıyor bu genç arkadaşlar. Aslında eğlence demek stres atmak demek, yorgunluk atmak demek ve daha önemlisi yoğun geçen bir eğitim yılının sonunda biraz olsun kafa dağıtmak demek ama bu nesilde bunlar tamamen değişti.

Benim izlemlediğim ve gördüğüm “Z Kuşağı” kesinlikle bizimle alakası ve ilgisi yok. Bizler daha çok çalışır, emeğimizin karşılığını almak için mücadele ederdik. Alın terimizin karşılığını alınca bizden mutlusu olmazdı.

Benden önceki kuşaklara bakıyorum çalışmak ve bir iş sahibi olmak büyük bir nimetti. Ailesine bakmak, helal para kazanmak ve çocuklarının geçimini sağlayıp onları kimseye muhtaç etmemek en büyük temennileriydi.

Şimdi öylemi? Şöyle bir bakıyorum da çalışmak, sorumluluk almak ve hayatı kazanmak şimdiki gençlerin umurunda değil. Bu nesil bambaşka bir nesil olmuş bizim haberimiz yok. İnternetin yaygınlaşması ve sosyal medyanın bu kadar hayatımızın içinde olması bunun en büyük nedeni.

Belki de en büyük nedeni anne ve babalar. Ben görmedim çocuğum görsün, ben giymedim çocuğum giysin, ben yemedim çocuğum yesin, ben gezmedim çocuğum gezsin diye diye diye sonunda bu nesli bu hale getirdiler.

Daha dün metroya bindim karşımda bir genç kız yerde oturuyordu. Yer pis mi temiz mi umurunda değil. Giydiği kıyafeti inanın birçok kadın yatarken giymez bu kıyafetle metroya binmiş takmış kulağına kulaklıkları dünya umurunda değil.

Yeminle söylüyorum ben onu gördüm utandım. Hem kendi adıma hem onun adına utandım. Sahi ne ara bu kadar bizi utandırır oldunuz. İnsan kendine bunu neden yapar? Sen bu kıyafetle sokağa çıkarken kendini nasıl rezil ettiğinin farkında değil misin?

Yani demem o ki “Z Kuşağı” birçoğu çalışmaya karşı, zora gelmeye karşı, elimde telefonum olsun sınırsız internetim olsun, olursa masa başı iş olsun onunda iki üç günü işe gideyim sonra tatil yapalım, gezeyim tozayım durum bu ne acı ki…

Allah evlatlarımızı korusun diyorum. Zaman kötü, ortam kötü ve insanlar kötü niyetli. Hele birde etrafta bu kadar sapık varken ben gerçekten gençlerin yerinde olmak istemezdim. Neticede çalışmadan emek olmuyor gençler iş beğenmemezlik yapmayın ve alın terinizle helal lokma yemeye bakın…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.