Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu ne şiddet

A+A-

Millet olarak son günlerde sinirlerimiz tavan yapmış durumda. Öyle ki en ufak bir konuşmada, en ufak bir bakış atmada bile hemen birbirimize saldırmaya ve kavga etmeye bir neden arıyoruz.

Bunun adına ne derseniz deyin. İster ekonomik sıkıntılar, ister evdeki sorunlar veya işyerindeki sıkıntı ve sorunlar neye yorarsanız yorun bilemiyorum fakat bunun dışa yansıması şiddet olarak karşımıza çıkıyor. Sahi biz ne ara bu hale geldik ya da ne oldu bize ki bu hale kendimizi soktuk.

Önceki gün İstanbul’da korna çaldığı için kadın doktor yol ortasında dövüldü. Kadın doktor Ş.A. yolda korna çaldığı için tartıştığı bir sürücü tarafından yol ortasında darp edildi. Yani bildiğiniz tartışma falan değil resmen bir erkek bir kadına tekme tokat saldırdı. Sana yazıklar olsun. Erkekliğinden utan diyeceğim fakat erkek olsa, daha doğrusu adam olsa bunu yapmaz.

O anlar arkadan gelen sürücünün araç kamerasına yansıdı ve bu olayın ardından bir kadın sürücüye yapılan saldırı büyük tepki gördü. Görüntülerde ani fren yapmasının ardından korna çalan arkasındaki otomobili kullanan kadın sürücüye saldıran şüpheli, onu iterek ve vurarak yere yıktıktan sonra vurduğu görüyor.

Kavgaya müdahale eden sürücü de saldırıya uğruyor. Çevredekilerin müdahalesi üzerine saldıran sürücü otomobiline binerek uzaklaşıyor. Korna çalan kadın doktoru trafikte darp eden H.H.B. "Kasten yaralama" suçundan tutuklandı. Şimdi sen bu şehir magandasını tutuklasan ne olur tutuklamasın ne olur. Çünkü bir iki gün sonra bu aşağılık insanı dışarı salacaksın bu yine birilerine saldıracak.

Öte yandan İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerinin görüntüleri incelemesinin ardından kimliği tespit edilen sürücü H.H.B. gözaltına alındı. Sürücü H.H.B.'ye Karayolları Trafik Kanunun 59. maddesinden (Yerleşim yerleri dışındaki karayolunda zorunlu haller dışında duraklamak veya park etmek, zorunlu hallerde gerekli önlemleri almadan duraklamak veya park etmek) 108 TL Trafik İdari Para cezası kesildi.

Yani öyle tahammülsüz öyle sabırsız olduk ki inanılır gibi değil. Yahu bir dakika beklesen, bir iki dakika sabır göstersen olmuyor mu ki inip saldırıyorsun. Hele karşındaki bir kadınsa daha da dikkatli olmak zorundasın. Ne demiş dinimiz “Cennet Anaların Ayakları Altındadır” bu söz hiç mi aklına gelmez.

Hadi bunlardan vazgeçtim. Aynı durumda senin eşin veya kızın olsa saldırıya uğrasa ne yapardın. Eline silah alıp gidip adamı bulup onu öldürecek misin? Bu mudur senin yapacağın ilk şey düşüncesiz. Evet sıkıntılı olabilirsin, belki o an sinirlerin bozuk olabilir veya bir şeye canın sıkılmış olabilir. Bunların hepsini kabul edebilirim fakat bir kadına saldırmanı onu yerlere yatırıp darp etmeni kabul edemem.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları