Halis Haktanır

Halis Haktanır

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu vatan kimin?

A+A-

Bazen uzun uzun düşünüyorum kendime bu soruyu soruyor, kendimde cevap arıyorum. Bu vatanda benim payım var mı? Bu gençliğin payı var mı? Bir eli yağda bir eli balda misali har vurup harman savuranların payı var mı diye düşünmüyor değilim. Hem öyle düşünüyorum ki şairin bu vatan kimin sorusuna şu yaşantımızla yahut yaşantımla cevap veremiyorum. Bir daha şairin dörtlüğünü okuyorum.

Şair diyor ki,

Bu vatan toprağın kara bağrında

Sıra dağlar gibi duranlarındır

Bir tarih boyunca onun uğruna

Kendine tarihe verenlerindir.

Toprağın kara bağrına düşenlere bakıyorum, yardan geçmiş, selden geçmiş, anadan babadan, candan vaz geçmiş, vatana sahip olmuş. Ya ben ya sen ya onlar sıra dağlar gibi durabilecekler mi? Tarih yazabilecekler mi? Ne yaparsak yapalım Çanakkale’nin destanına ortak olamayız. Arıyorum o maneviyatı. Bizlerde yok.

Yokluyorum gençliği soruyorum bu vatan kimin? Cevap veremiyorlar. Ey Çanakkale aslanları, ey anasız babasız yavru bırakan kahramanlar, ey on beş yaşlarında tüfeğe sarılan şerefli şanlı vatan evlatları kınalı kuzular. Bu vatan önce sizin. Yanmış kül olmuş ocakların kapanıp vatan için cepheye koşanların bu vatan. Vatan sınırlarında alnına ışıklar vuranların bu vatan.

Cepheye koşarken ardına bakmayan şimşekler misali seller misali coşan, o cepheden o cepheye koşanlarındır. Bu vatan toprağı sıksan şüheda fışkıracak şüheda mirasını bizlere bırakanlarındır. Bu vatan vurulmuş tertemiz alnından uzanıp yatanlarındır. Bu vatan Seyit onbaşıların, bu vatan bir kara zeytinin üç defa ısırılıp ekmeğine katık yapılmasını şart koşanlarındır. Bu vatan yuvalarına girmiş aslanların hiddetini cesaretle kahramanlıkla savunan kınalı kuzularındır.

Bu vatan günlerce boğazından hiçbir şey geçmeyen aç bir vaziyette vurulan Mehmetçiğe bir dilim ekmek verildiğinde kendinin öleceğini o bir dilim ekmeği savaşan arkadaşına verilmesini isteyenlerindir. Bu vatan istiklal uğrunda namus yolunda canlarını verenlerindir. Bu vatan Çanakkale’yi anlayan Çanakkale’yi düşünen vatanın bütünlüğü için bende Türküm diyenin. Ben Anadolu’yum diyenin. Ben bayrağım, ben vatan için namusum diyenlerin, bu vatan elleri saçları kınalı kuzuların bu vatan ben Çanakkale’yim, ben hürriyetim ben şerefim diyenlerindir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.