Eyüp Kara

Eyüp Kara

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu yaptığınız ayıptır

A+A-

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş piyasaları olumsuz yönde etkiledi. Özellikle Ayçiçek yağında yaşanan sıkıntı vatandaşı olumsuz yönde etkiledi. Hal böyle olunca büyük marketler fırsat bu fırsat diyerek yapabildikleri kadar zammı yaptıkları, birde stokçuluk yaparak vatandaşı ikinci kez mağdur etti.

Vatandaş yağ bulmak için marketlerin önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Beş litrelik yağlar çoktan stoklandığı için elde kalan bir veya iki litrelik yağlar raflara kondu onlarda iki dakikada tükendi gitti.

Ne kadar bol ve ne kadar verimli bir ülkeyiz buna karşın yağ sıkıntısı çekiyoruz. Sanırım devletimiz başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bu duruma yakından şahitlik ediyor ve konuyu izliyordur.

Bu büyük marketler artık işi o kadar azıttılar ki kendi aralarında sözleşip hepsi aynı fiyatı etiketlere yazıyor. Aralarında bir kuruş fark yok inanın. Hepsi aynı fiyatı vatandaşa dayatıyor hiç acımadan, utanmadan.

Yapılması gereken böyle hayati gıdalarda çiftçini destekleyeceksin, teşvik edeceksin ve kendi ihtiyacını yurt içinde karşılayacaksın. Yoksa görüyoruz bir olağanüstü durumda yurt dışından ithal edince durum nerelere geliyor.

Biliyorsunuz ülkemizin yağlı tohum üretimi çok değil. Yurt içinde üretilen bu yağlı tohumlar ihtiyacımızı karşılamaya yetmediği için özellikle komşu ülkelerimizden ithal etmek zorunda kalıyoruz. Türkiye ham bitkisel yağda yüzde 75 dışa bağımlı. Yıllık 2,5-3 milyon ton yağlı tohum ihtiyacının 1,4 milyon tonluk kısmını üretilebiliyor.

Ortalama 1 milyon tonluk ayçiçeği tohumu ve ham yağ Rusya ve Ukrayna başta olmak üzere Karadeniz havzasından temin ediliyor. Kısa bir süre önce tonu 1.400 dolar olan ham yağ fiyatı 2 bin doları geçti. Rusya-Ukrayna Savaşı’nın etkisiyle yağın daha pahalı hâle gelmesinden endişe etmemek elde değil.

Durum böyle olunca enerji fiyatları, artan tarımsal girdiler ve kur farkı yanı sıra günlerdir süren Rusya-Ukrayna savaşı, ayçiçek yağının stoğunu ve fiyatlarını etkiledi. Stokların tükenme ve fiyatların daha da artma riskine karşı vatandaşlar marketlere akın etti.

Vatandaş markete akın etti etmesine fakat gelen talimatlarla bütün sıvı yağlar hemen apar topar müşteriler görmeden depolara indirilmeye başladı. Bunu gören vatandaş ile marketteki kasiyerler arasında sert tartışmalar gözden kaçmadı.

Tartışmalar zaman zaman yumruklu kavgaya varmaya ramak kaldı değerli okurlarım. Bunu insanın aklı almıyor. Türkiye’de piyasanın büyük bölümüne hakim olan beş market zinciri bir zamanlar ucuz ve vatandaşın dostuyuz diye böbürlenirlerdi, şimdi vatandaşın kanını emmek için sıraya girmiş durumdu ne yazık ki.

Biz şöyle ucuzuz diyerek mangalda kül bırakmayan bu kan emiciler fırsat kollayıp zam üstüne zam yapmakta hiç tereddüt etmediler. Hazır savaşta var nasıl olsa fırsat bu fırsattır diyerek vatandaşın cebindeki paraya göz diktiler.

Yahu hadi kuldan utanmıyorsunuz bari Allah’tan korkun. Bunun hesabını nasıl vereceksiniz hiç düşündünüz mü? Siz bu milletin ahını aldınız inanın öbür cihanda iki eli sizin yakanızda olacaktır aklınızda bulunsun.

Bu zor zamanlarda, devletinin, milletinin yanında olma, onlara her türlü eziyeti çektirin Allah sizden bunun hesabını elbette soracaktır. Bir sözde hükümete söylemek istiyorum. Lütfen bunlara denetim yetmez bunları acilen sorgulayın ve milletin önüne çıkarın hesabını sorun.

Siz bunları ifşa eder, milletin önünde çıkarıp yaptıklarını bunların yanına kar bırakmazsanız vatandaş size güvenir ve devletimiz bizim yanımızda, ben devletime güveniyorum der bunu unutmayın…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.