Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Buğday bizden aç kalan yine bizden

A+A-

Doymuyor bir türlü bu doyumsuz, şükürsüzler. Değirmenci dayı işin farkında…!

“Bu nasıl çark ulan..! Buğday bizim, ezilen biziz, un olan biz, aç kalan hepimiz. Kim ulan bu doymak bilmeyen”.

Buğday bizden, öğüten bizden, dönen çark bizden, aç kalan yine bizden. Bu nasıl iş diye soran yine bizden.

Rantiyecilerin getirim yaptığı, vurguncuların vurgun vurduğu, faizin hâkim olduğu bir dünyadayız.  Allahsızların, kitapsızların, peygambersizlerin hüküm sürdüğü cahiliye bataklığındayız.

Kapitalizm düzeni kurmuş, sermaye sahipleri yeryüzüne hâkim olmuş. Kâfir Firavunlar yeryüzüne hükümdar olmuş.

İktidarlar sermayenin rengine bürünmüş. Mazlumlar inliyor, zenginler hiç doymuyor. Açlıkta milyonlarca insanlar ölüyor. İnsanlık köleleştiriliyor.

Bir ekmek uğruna insanlar sermayenin, düzenin yöneticilerin kölesi oluyor. Dünyada köle düzenleri gün geçtikçe artıyor. Dünya kapitalist, vurguncu ve soyguncu bir düzen kurmuş.

Emperyalistler, kapitalistler dünyayı bölüp, parçalıyor bir türlü sömürmeye doymuyor. Müslüman coğrafyası mezhep savaşlarıyla inliyor.

İslam coğrafyasının kukla liderleri ABD’nin emrinde hiç çıkmıyor. Devlet baba hiç aman vermiyor aldığım vergiyle ayakta duruyorum diyor. Patronlar hiç doymuyor asgari ücretle mazlumları sömürüyor.

Sermaye gün geçtikçe tekelleşiyor küçük esnaf her gün eriyor. Banka faizleriyle insanlar ev, araba sahibi oluyorum diye seviniyor. Gençlik bankalara köle olduğunun farkında değil.

Faizciler güçleniyor dar gelirli eziliyor. Hükümet her şey vergi diyor. Yolda geçtin, köprüden geçtin, radara girdin, araca bindin, ev aldın eller cebe diyor.

Durmada özel tüketim vergisi adı altında vergiler geliyor. Nasıl özel tüketimse ihtiyacınız olanda özel tüketime giriyor.

Belediyeler tam bir vergi toplama yeri olmuş. İçtiğiniz suyun tonuna hiç bakıyor musunuz? Suyun bol olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz suya bir ton para ödüyoruz. Belediye suya elbette para alacak ama bu kadarda değil.

Belediye binalarına girmeye görün reklâm vergisi, çevre, çöp vergisi, vergi oğlu vergi aklınıza gelen her şeyde alınıyor vergi.

Elektrikte kayıp kaçak, aç, kapa bedeli var. Faturanızı bir geciktirmeye görün ertesi gün faiziyle tahsil ediyor. Faturanızı günün de ödemediyseniz vay halinize haciz kapınıza geliyor.

Sadece belediyemi devletin her birimi aynı işliyor. Saymakla bitmiyor vergi. Vergi alanlar halinden hep memnun verenler ise hep gergin. Gelende gidende aynı rayın üzerinde yürüyor.

Yıllar öncesinde böyle kurulmuş raylar kim gelirse gelsin bu raylarda işler böyle yürüyor. Bu raylar nasıl değişir onu da çok bilmiyorum düzende düzülende hayatında memnun görünüyor.

Düzenler hep aynı bunların rengi şekli tabelası ne olduğu önemli değil, nasıl olsa düzülenlerin rengi tabelası değişmedikçe. Bu dünya düzeni zor değişir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları