Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Bülent’in şemsiyesi

A+A-

Ülkede halk geçim derdinde. Zamlar yağıyor karlı soğuk kış günlerinde. Ülkenin gündemi neyle meşgul…

İktidar Bay Kemal diyor. Bay Kemal aday bulma derdinde dönüp duruyor. İktidarın, muhalefetin seçilmişlerinin tuzları kuru. Meydan muhabbetlerindeler.

Dar gelirli aileler, asgari ücretli emekçiler, işsiz gezen diplomalılar, yıllarını vermiş emekliler öyle mi?

Halk belediyelerin sağladığı ucuz ekmek kuyruğunda bekliyor. Emekli TMO’nun yağ kuyruğuna erkende giriyor. Gaza, mazota, benzine gelen zamlar halkın alım gücünü zorluyor.

Fabrikatör, esnaf, üretici gelen zamların altında eriyor. Ülkenin sorunları arasında önceliği kimler mi alıyor. Bülent Ersoy'un şemsiyesi…

Şemsiyeyi tutan subay gündem oluyor. Yağmurlu Ankara gününde atasının kabrine gitmiş belki günahlarından arınacaktı.

Dua edip, saygı duracaktı. Dertlerini sıkıntıları söyleyecekti. Bunun içinde yağmurlu bir günü tercih etmişti. Yürümektense tekerlekli sandalyede gezmeyi, dolaşmayı aklına koymuş.

Nasıl olsa etrafında şemsiye tutan asker, arabayı iten köle var. Bülent neden insin de yürüsün. Anıtkabir’de görevli rütbeli asker yardım olsun, boyaları dökülmesin diye şemsiye tutmuş.

Nerden bilecekti soluğu uzak diyarlarda alacağını. Birden magazinlik konu oldu. Yahu bu erkekten dönme unutulunca gündem olmak peşinde.

Bırakın şemsiyeyi kim tutarsa tutsun. Erkek dönmesinin şemsiyesi bize ne… Halk olarak diyemiyoruz gündemde inemiyoruz. Müge anıldı da ne oldu.

Kim kimi kaçırdı, kim kimde hamile kaldı. Cin çıkaracaktı canında oldu. Tıp öğrencisi intihar etti. Sokakta eski eşi ya da sevgilisin kurşunlarına giden genç bedenler.

Sokak soyguncuları. Göçmen cenneti ülkemizde… Terör bile magazinleştirildi: Milletvekili, PKK aşkı!

PKK’lı katil sevgilisiymiş yahu bugün mü kulenmiş toprak olmuş aşları gündem oldu.

Sezen Aksu'nu şarkısı… İnsanlığın atası Hz. Âdem ve eşi havaya saygısızlığının şarkı sözleri… Cumhurbaşkanın meydanlarda çocuk fanatiği… Bunlar bu ülkede bugün olanlar değil ki.

Hayatın içinde her gün yaşanıyor. Şarkıların, türkülerin ve şiirlerin hepsinde buna benzer yorumlara rastlanıyor. Bugün bunlar neden gündemimiz oluyor.

Ülkenin daha çok öncelikli sorunları varken. Bülent’in şemsiyesi, mügenin programı, serçenin şarkısı, teröristin eskimiş resimleri… Gündemimizin uyduruk konuları!

Ülke bu akıl dışılık ile yatıp kalkıyor. Geçmiş hayatımızda bu konular konuşulmadı mı? Kuşkusuz konuşuldu. Ancak hiçbir zaman ülkenin ana gündemi olmadı.

Bülent’in şemsiyesi kim tutarsa tutsun, şaka bir yana, magazini bırakıp ülkenin öncelikli önemli konuları için tartışmalar yapılmalı! İnsanlar burunlarında soluyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları