Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Buna kim dur diyecek?

A+A-

Bu ne ilk, ne de son olacak gibi görünüyor. Bu eğitimsiz, bu vurdumduymaz ve bu işbilmez insanları göreve getirdiğiniz sürece bu işin sonu gelmeyecek. Ben artık buna inanıyorum ve bu fikrim bundan sonra kolay kolay değişmeyecek.

Bilemiyorum göreve getirdiğiniz insanları hangi kriterlere göre, kime göre seçiyorsunuz? “Bu bizim adımımız, bu işi yapar” diyerek, hak etmedikleri, liyakat sahibi olmadıkları halde, layık olmadıkları makamlara bu kişileri oturtuyorsunuz. “Senin adamın yok, benim adamım” diyerek görev verdiğiniz kişilerin görevlerini tam yerine getirememeleri nedeniyle sebep oldukları vahim kazalar sonucu  bilmem kaç insanı hayattan kopardınız, farkında mısınız?

Perşembe sabahı Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren'in Kılavuz trenle Yenimahalle Çiftlik İstasyonu Marşandiz durağında çarpışması sonucu 9 vatandaşımız hayatını kaybederken, toplamda 86 vatandaşımız da yaralandı. Bunların bazılarının durumu hafif bazılarının durumu da çok ağır. Şimdi bu insanlara yazık değil mi? Günah değil mi? Bunun hesabını kim nasıl verecek.

Yoksa yine “Fıtratında var” deyip kenara mı çekileceksiniz. Olmaz böyle bir anlayış ve yaklaşım şekli, bunu kimse kabul etmez. Sabah en güvendiği ulaşım araçlarının başında gelen “tren”e binen yüzlerce insan işe gitmek yerine kendilerini bir anda can pazarının içinde buluyor. Sonrasını zaten biliyorsunuz. Yaralılar, hayatını kaybedenler, neyi yazacaksın. İnsan yazarken bile bu tür olaylara kızıyor ve eli tuşlara gitmek istemiyor.

Şimdi yetkililer durumu araştırıyormuş. Artık bu yetkililer kim? Onu da bilemiyoruz. Kim veya kimler ne kadar yetkili ne kadar yetkisiz, bu yetkililerin çapı, eğitimi nedir onu da bilen yok. Sadece yetkililer şunu demiş yok bunu demiş diyerek kazayı belki de birkaç masum insanın üzerine yıkıp, sonra kendileri kenara çekilip hiçbir suçları yokmuş gibi ellerini kollarını sallayarak gezecekler. Ta ki bir sonraki can yakacak kazaya kadar.

Facianın neden meydana geldiği ile ilgili sinyalizasyon sistemi olmaması üzerinde duruluyormuş. Trenin “Kalkış saati, hızı ve kazanın meydana geldiği yere ulaşma zamanlamasının normal olduğunu” belirten yetkililer tarafından “Kılavuz Lokomotif”in de olaydan “2 dakika önce hattan ayrılması gerektiği” belirtiliyormuş. TCDD yetkilileri ve bazı makinistler “Kılavuz Lokomotif trenlerin gün içerisinde farklı görevler yaptığını, raydan çıkmasında zamanlama hatası olduğunu” belirtmişler. Daha neler neler anlatılır da insan anlatmak söylemek istemiyor bu yetkililere. Olan hayatını kaybedenlere oldu gerisi hikaye.

Daha vahimi ise bu Yüksek Hızlı Tren hattının sinyalizasyon sistemimin daha bitmeden yolcu taşımaya başlaması durumunun içler acısının geldiği son nokta. İnsan ne diyeceğini şaşırıyor. Yok Kılavuz Lokomotif tren “Bulunduğu bölgeyi erken zamanında terk etmedi, yok hızlı tren şu saatte şuraya geldi falan filan…”  Bir sürü şey yazabilirim d,e yazmak istemiyorum. İnanın sinirlerim bozuluyor ve başka şeyler! yazıp kendimi bu insanların seviyesine inanın indirmek istemiyorum.

Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı dilerim. Yaralılara da geçmiş olsun diyorum. İnşallah en kısa zamanda sağlıklarına kavuşurlar diye temenni ediyorum. İnşallah bu son olur diyorum, ama pek sanmıyorum bizdeki bu kafa bu zihniyet değişmedikçe bu işlerin de sonu gelmeyecek gibi görünüyor…

Kazasız belasız hayırlı günler diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları