Süleyman Göksu

Süleyman Göksu

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükşehir Belediye Kanunu değişmelidir

A+A-

En az üç ilçe veya ilk kademe belediyesini kapsayan, bu belediyeler arasında koordinasyonu sağlayan; kanunlarla verilen görev ve sorumlulukları yerine getiren, yetkileri kullanan; idarî ve malî özerkliğe sahip ve karar organı seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan kamu tüzel kişisi. 2014 yerel seçimlerinin ardından Türkiye'deki Büyükşehir Belediye sayısı 16'dan 30'a çıkmıştır.

Belediyelerin bugün yüzde 40'lık kesintileri var. Bu kesinti büyükşehirlere aktarılıyor. Büyükşehir bir yandan parayı alıyor, bir yandan da hizmeti aksatıyor. O zaman da vatandaş, bu işte faturayı ilçe belediyelerine kesiyor. Kanunu anlatsak da vatandaş diyor ki, ben kanuna bakmam hizmete bakarım. Bazı belediyeler çağ atlayıp, teknolojik gelişmelere imza atarken, bizler cadde ve sokaklardaki çukurlarla ömrümüzü tüketiyoruz. Yağmur yağdığı zaman dizimize kadar sulara gömülüyoruz. Su paraları, kaynak yanı başımızda olmasına rağmen cep yakıyor. Bazı büyükşehirlerde başkanlar, belediyenin kalbi olan meclis çoğunluğu göz ardı ediyor. Şehri ben yönetirim diyor ve bildiğini okuyor. Araç kiralamaları, yüzü astarından pahalı tabirini doğruluyor. İlçe belediye meclisinde alınan imar tadilat ve bütçeye ait kararlar Büyükşehir Belediye Meclislerine gönderiliyor. Büyükşehir Meclisi kabul ederse yürürlüğe giriyor. Böyle olunca da sürekli şikâyetçi olduğumuz bürokratik engeller ve zaman kaybı hemen karşımıza çıkıyor. İlçelerdeki çok birimlerin, Büyükşehir’in ukdesinde olduğu bir gerçek. Koordinasyon eksikliği İl Merkezinden Yönetimin aksaklıkları, hizmette kusur olarak karşımıza çıkıyor. Gerçekten vatandaşlarımız, hangi görevler ilçede, hangi görevler büyükşehirde diye yetkiliyi bulmakta zorluk çekiyorlar. 

İlçe belediyelerinin imkânları ve yetkileri gerçekten oldukça sınırlı. Merkezi Hükümet, Belediyelerin bütçelerini ayırım yapmaksızın kanunla belirlemiştir. Büyükşehir Belediye Başkanı farklı, ilçe belediye başkanları farklı partilerden olunca, hizmetlerdeki aksamalar ortada. Belli ilçelere hizmet, diğerleri ne olursa olsun mantığını anlamak hiç mümkün değil. Büyükşehir uygulamasında Ankara, İstanbul, Konya, Kayseri, Kocaeli, Sakarya, Gaziantep, Kahramanmaraş gibi belediyelerin başarıları marka haline gelmiştir.

Büyükşehir Belediye Kanununun aksayan ve eksik olan yönleri bir an önce giderilmelidir. Konuyu başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, tüm yetkililere arz ediyor, hayırlı günler diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları