Dursun Erkılıç

Dursun Erkılıç

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Büyü/me!

A+A-

Bazı kelimeler lastik gibidir!

Sündürürsünüz ama kopmaz.

Ezersiniz fakat bir çizgi film kahramanı gibi yeniden dikilir karşınıza…

“Büyüme” de öyle…

Özünde taşıdığı azmanlaşmanın yanı sıra yerinde saymayı da içerir.

Sebep söyleme, algılama ve anlamayla ilgilidir…

Ekonomiye dair laf edilirken ‘büyüme’ dendiğinde sevinmek gerekir.

Çünkü burada emir kipi olan ‘büyüme’ değil, irileşmeye işaret eden ‘büyüme’ söz konusudur.

Türkiye bu açıdan sevinçli...

 

ÇİN’İ ÇIKIN, EN İYİYİZ…

Çünkü beklentileri aşan yüzde 7’lik ilk çeyrek büyümesiyle Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi ülkeler arasında zirvede yer almak gibi bir büyük başarıya imza atmış durumdayız.

OECD üyesi olmayan Çin, salgın sonrası hızlı ekonomik toparlanmasıyla dikkat çekerken, birinci çeyrek büyüme oranında yüzde 18,3 gibi müthiş bir seviye yakaladı.

Diğer OECD ülkelerinde yüzde 2’yi bulan yokken, salgın yüzünden alınan kısıtlama ve yasak kararlarına rağmen Türkiye’nin elde ettiği başarı küçümsenmemeli.

 

AÇIKLANAN ORAN SÜRPRİZ DEĞİL

TÜİK verilerine bakıldığında, 2021 yılı birinci çeyreğinde zincirlenmiş hacim endeksi olarak bilgi iletişim faaliyetlerinin yüzde 18,1, diğer hizmet faaliyetlerinin yüzde 14,4, sanayinin yüzde 11,7, tarım sektörünün yüzde 7,5 ve hizmetler sektörünün yüzde 5,9 düzeyinde büyüme kaydetti.

Bu başarı sürpriz mi?

Değil…

Çünkü ekonomistler, 2021 yılının ilk çeyreğinde Türk ekonomisinin yüzde 6,5 büyüyeceğini öngörüyordu zaten.

Açıklanan veriler bir anlamda malumun ilamı oldu…

YAPILAN DEĞERLENDİRMELER

Bu başarı iş dünyasında da yankı buldu doğal olarak, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yüzde 7’lik büyümeyle ilgili olarak memnuniyetini belirtirken talebini de dile getirdi:

“Başta hizmetler kesimi olmak üzere, salgından en fazla olumsuz etkilenen ve büyümeden yeteri kadar pay alamayan sektörlerimiz için destek adımlarının sürdürülmesini istiyoruz.”

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ise, “Pandeminin devam eden olumsuz etkilerine rağmen yüksek bir büyüme görmemiz oldukça önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, “Tüm dünyanın bir yandan koronavirüs salgınıyla mücadele ettiği diğer yandan da ekonomideki hasarları gidermeye çalıştığı dönemde Türkiye ekonomisinin büyüme kaydetmesi büyük başarıdır.” Görüşünü dile getirdi.

KOBİ’LER DESTEK BEKLİYOR

Türk ekonomisinin bel kemiği, büyümenin lokomotifi KOBİ’lerin Ankara’daki önemli çatı kuruluşlarından İç Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu’nun Genel Başkanı Ahmet Kurt da, büyüme oranının sevindirici olduğunu belirtirken piyasa gerçeklerine dikkat çekti.

Ahmet Kurt, “Evet, ilk çeyrekteki yüzde 7’lik büyüme çok güzel fakat pek çok işletme hâlâ ölüm kalım savaşı veriyor. Büyümede elde edilen başarı, bu başarıya büyük katkı sunan KOBİ’lere sağlanacak hibe yardımı ve diğer desteklerle taçlandırılmalı.” diye, hem takdirini hem de beklentilerini dile getirdi.

Son söz: Büyüme güzel de sorunlar çirkin! Makyaj değil, neşter gerek!

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.