Dursun Erkılıç

Dursun Erkılıç

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Çalışanlar için zor günler…

A+A-

Türkiye dahil dünyanın her yanına yayılan ve ölümlere sebep olan koronavirüs salgını, kendisini çalışma hayatı başta olmak üzere pek çok alanda yarattığı olumsuzluklarla hissettiriyor.

VAKA VE ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet kurumları gerekli önlemleri hızla aldı, alıyor. Buna rağmen çok büyük bir bölümü yurtdışından gelenler ağırlıklı olmak üzere vaka sayısı ürkütücü boyutlara ulaştı. Dolayısıyla ölenlerin sayısı da her geçen gün artıyor.

Koronavirüsün yok olması, bu ölüm kokulu çileli günlerin en kısa sürede bitmesi herkesin dileği elbette. Fakat böyle ortamları istismar ederek emeğinden başka geçim kaynağı olmayan insanları mağdur edenlerin varlığı da acı bir gerçek.

İşsizlik zaten bir sorun iken virüs bahanecileri bu sorunu daha da ağırlaştırdı, ağırlaştırıyor.

Bunlara birilerinin bir şeyler söylemesi gerekiyordu. HAK-İŞ Genel Başkanvekili Dr. Osman Yıldız bunlardan biri oldu. Sözleri ve isteği çok net:

-Koronavirüs salgını bahanesiyle işçilerin işten çıkarılmalarının yasaklanmasını istiyoruz…

OSMAN YILDIZ’IN DEĞERLENDİRMELERİ

“Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeni tip koronavirüsle mücadele çerçevesinde çalışma hayatına ilişkin alınan önlemleri önemsiyoruz.” diyen Yıldız, karşılaşılan zorlukların çözümü için alınan önlem paketleri ve bu kapsamda, “Kısa Çalışma Ödeneği”nin devreye alınması, ödenekten faydalanma süreçlerinin kolaylaştırılması ve hızlandırılması, “İşsizlik Sigortası Fonu”nun daha etkin ve yaygın kullanımı gibi hususların çalışma hayatının devamlılığı açısından hayati öneme sahip olduğunu belirttikten sonra işten çıkarmalarla ilgili görüşlerini şöyle dile getiriyor ki bu değerlendirmenin altına herkes imzasını atmalı:

“Emeğinden başka sermayesi olmayan emekçilerin işsiz kalması, maaşlarının ödenememesi, ücretsiz izne çıkarılması gibi konuları kabul etmediğimizi belirtmek istiyoruz. Bu sebeple, Kovid-19 ile mücadele sürecini hükümet-işçi-işveren birlikte, ‘kazasız atlatabilmek’ ve ‘kurulu düzeni bozmadan’, panik yapmadan, en sağlıklı geçişi, fedakarlık içerisinde birlikte başarmalıyız.”

YARINLARI DÜŞÜNMELİYİZ

Bu sözler, şu anda içinde bulunduğumuz virüs ortamı için değil gelecekte oluşacak yeni çalışma hayatı açısından da büyük önem taşıyor. Çünkü herkes söylüyor ya bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.