Bahattin Demiray

Bahattin Demiray

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Camilerde sandalye

A+A-

Son günlerde yaşanan Camilerde Sandalye Furyası aldı başını gidiyor. Bu ne rezalet böylesi Sandalye de Namaz olmaz, İslam’a aykırı bir davranışa son verilmeli diye yaptığımıza çalışmalar sonucunda gerçekleşti.

Fetö Haininin projesi olarak başlayan ve yaygınlaşarak camilerimizi adeta kiliseye çeviren sabit oturaklara Diyanet İşleri Başkanlığı sonunda müdahale etti. Muhterem okuyucularımız Bazı camilerimizde İslam adına ciddi sıkıntılar.

Bu nedenle de Diyanet Başkan Ali Erbaş imzalı, il ve ilçe müftülüklerine gönderilen genelgede, cami ve mescitlerde ima ile namaz kılanlar için oluşturulan sabit oturakların bulunduğu müstakil mekânların kaldırılacağı bildirildi. Genelgede “Dinî açıdan mecburi ve meşru bir sebep bulunmadıkça namaz kılmak amacıyla camilerde sıralar hâlinde sabit oturaklar yapılması, cami doku ve kültürüyle bağdaşmıyor. Ayakta kılmaya gücü yetmeyen kişiler namazı oturarak, kendi durumlarına göre diz çökerek, bağdaş kurarak, ayaklarını yana veya kıbleye doğru uzatarak kılabilir. Ayakta durabilen ve yere oturabildiği hâlde secde edemeyenler de namaza ayakta başlayıp rükûdan sonra yere oturarak secdeleri ima ile yapabilir. Namaz kılarken hiçbir şekilde oturması mümkün olmayacak tarzda rahatsızlığı olanlar, katlanabilir taburesini getirebilir” diye Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hatırlattı.

Türk milleti kötürümmüş gibi böylesi bir görüntü nün camilere bazı taraf ve şahsiyetli kişiler ile kasıtlı, yapanları unutmamalı, bu kişilerdir cemaat ikazda bulunmalıdır.

SANDAL İLE NAMAZ OLMAZ

Camilerde sıra ve sandalyeyi genelge ile inşallah o görüntülerin kısa sürede ortadan kalkması ve vatandaşların cemaatin içinde saflara karışarak namaz kılması mümkün olacaktır. Önümüzdeki hafta İl Müftüleri İstişare Toplantısı’nda bütün müftülerimizin, imamlarımızın bu konuda vatandaşlarımıza rehberlik yapacakları konusunu gündeme taşıyacağız. Vatandaşlarımızın doğru dinî bilgi ile donatılması ve ibadetlerini ilmihale, fıkha uygun bir şekilde yapabilmelerini çok önemli Bu Cami nizamını bozan cemaati Cami dernek başkanı veya İmam ikaz etmelidir. Bu kehanetten kurtulmalıyız.

İslam’ı yaşamak için özen gösteren cemaatin cümlesinden Allah razı olsun.

Sağlık Sıhhat diler, selam ve saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.