Mustafa ALTINTAŞ

Mustafa ALTINTAŞ

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Can Damarımız Ceren Hoca

A+A-

Bu hazin olaya ve hatırlattıklarına dair...

Birincisi, öğrenciler müşteri, öğretmenler ise müşterilerini tatmin etmekle yükümlü hizmetkâr değildir!

İkincisi, yeni nesil öğretmenlerin eseri olmalıdır, öğretmenler yeni neslin esiri değil!

Son olarak, geleceğin güvencesi eğitim, eğitim ise öğretmene dayalıdır. Öğretmenini yaşatamayanın geleceği de güvencesi de olmaz!

İşte bu sözlerle anlatmıştı haber sunucusu Ceren Hoca'nın yaşadıklarını.. Çok kısa bir özetiydi aslında yaşanılan olayın…

Geçtiğimiz günlerde Çankaya Üniversitesi Balgat Kampüsü Hukuk Fakültesi'nde sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından öldürülen Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel, Türkiye'de yediden yetmişe herkesin ortak acısını paylaştığı kişi oldu. Milyonlarca kişi yaşanan bu üzücü olaya ellerinden geldiğince tepki gösterdiler. 24 yaşında gencecik bir beden, bir hiç uğruna aramızdan ayrılarak sonsuzluğa uğurlandı. Öncelikle kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Sevenlerine, ailesine ve tüm Türkiye'ye sabırlar diliyorum.

Yaşanan bu üzücü olaya vicdani sorumluluk olarak herkesin bir yorum getirmesi doğaldır. Olayın perde arkasına şöyle bir göz attığımızda herkes birilerini suçlamakta fakat kimse toplumun hangi yöne doğru savrulduğunu görmemektedir! Aslında bu münferit bir olaydan çok, toplumun getirildiği noktaların yansımalarıdır. İletişim kurma becerisi olmayan, en küçük problemlerini bile söverek veya döverek şiddet yoluyla aşacağını düşünen bir güruh, bu olayı normal karşılamaktadır. Sanki her gün aynı olayları yaşıyormuşçasına tepkiler vermektedir.

Toplumumuzun bir kısmı ise hâlâ okula silahla girme boyutuna takılı kalmışlardır. Elbette ki bir eğitim kurumunun güvenli bir yer olması hepimizin istediği ve arzu ettiği bir durumdur. Fakat aile terbiyesinden yoksun, ilkokuldan itibaren annesini babasını öğretmenlerinin üzerine göndermeye alışmış, kendisini derslerde uyaran veya karşı çıkan hocayı belli mercilere şikayet eden insanlar, geçmişten aldıkları bu terbiyesizliklerle üniversitelerde kol gezerek canlarımızı yakmaya devam etmektedirler.

Yaşanan bu üzücü olayda mekan basmadan tutun, dayak atma, bıçakla yaralama ve tabancayla vurma mevcut. Üstelik bunların kullanıldığı kişi ise silahsız bir KADIN. Her yerde bangır bangır "KADIN cinayetlerinin oranı arttı, kadınlarımıza sahip çıkılmıyor, her geçen gün bir kadın daha yok olup gidiyor" diye bağırırken, hem ulvi bir mesleğe sahip Ceren Hoca'yı hem de bir kadın olarak Ceren Hoca'yı insanlık olarak koruyamamanın üzüntüsünü yaşamamız gerekir. Davayı görecek hakim, savcı her ne ise hukuk sınavı vermek yerine insanlık sınavı verecektir. Kadınlarımız başta olmak üzere herkes, o lanet katilini en ağır cezayı almasını dilemektedir.

Olayları ve kişileri tartışmak yerine aslında var olan durumları tartışmamız gerekir. Olayların ve kişilerin peşinden gitmek yerine, olayları ortaya çıkaran olguları ortadan kaldırmayı öğrenmemiz gerekir. Ceren Hoca'nın çalışma arkadaşları ve eşinin söylediklerine tüm Türkiye'nin kulak vermesi gerekir. Haksızlıklarla dolu bir dünyada "adalet" kavramını herkesten çok savunacağına inanılan bir insan, bir eş, bir abla, bir hoca artık aramızda değil... Bilim dünyası Ceren Hoca'dan yoksun... Her şeyden önce "İnsan" olmak gerekiyor bu hayatta... Allah kimseye böyle acılar yaşatmasın. 2019'a güzel dilekler girmiştik fakat böyle olmamalıydı... Ceren Hoca'nın sevgili eşinin söyledikleri hem Türkiye'ye hem de dünyaya örnek olunası cümlelerdendir... Onun söylediği gibi yaşayabilmek dileğiyle...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları