Eyüp Kara

Eyüp Kara

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Canavarca his

A+A-

Ne kadar garip bir ülkede yaşıyoruz. Masum bir insanın canını alıyorsun sonra mahkeme seni serbest bırakıyor sende elini kollunu sallayarak çıkıp gidiyorsun. Ne güzel bir dünya…

Sevgili Anadolu Gazetesi okuyucuları hatırlarsanız bir haftadır Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in katiline verilen cezayı konuşuyoruz. Bu ceza adil olmadığı gibi yürekleri gerçekten derinden yaraladı başta ailesi olmak üzere.

Muğla’da sevgilisi tarafından öldürülen Cemal Metin Avcı tarafından öldürülen Pınar Gültekin davasında mahkemenin verdiği karar göre yakarak öldürme fiilinin ‘eziyet çektirerek öldürme unsuru’ kapsamında olmadığı belirtildi.

Bakar mısınız verilen kararın gerekçesine. Bu cani Pınar Gültekin’i önce bıçaklamış ardından varile koyarak yakmış sonra mahkeme diyor ki canice hislerle öldürmemiştir diyor. Yahu sizin vicdanınız kurusun bundan daha ağır canice ve vahşice cinayet olur mu?

Adalet her insana lazım buna o kararı veren hakimler dahil. Hani adalete güvenelim diyoruz ama böyle kararlar verilince adalete nasıl güveneceğiz? Nasıl hakimlerin adil kararlar vermesini bekleyeceğiz?

Bu katledilen kız bu kararı veren hakimlerin kızı olsaydı ne düşünürlerdi? Nasıl bir karar verirlerdi ben asıl onu merak ediyorum? İnsanın başına gelmeyince bunun ne demek olduğunu anlayamıyor, ancak başına geldiği zaman adalet diye dövünüp duruyorlar.

Yani bir masum insanın canını alıyorsunuz, onu vahşice öldürüp hayattan koparıyorsunuz mahkeme diyor ki olmaz. Bu katil canice katliam yapmadı, bu masum bir öldürmedir diyerek acılı anne ve babaya bu acıyı nasıl yaşattı bilemiyorum fakat bildiğim bu karar kesinlikle adil olmadı ve insanların kalbinde derin yaralar bıraktı.

Gel de şimdi adalet var de. Hangi adaletten bahsediyoruz ben onu anlamadım. Siz bu katile ceza indirimi yaptınız, onu aklamaya çalıştınız peki bu canavar cezaevinden çıktığı zaman aynı olayı yeniden yapmayacağının garantisini veriyor musunuz?

Yani ülkemizde kadına zaten değer vermiyoruz, onu aşağılıyor, onu dövüyor ve katledip hayattan koparıyoruz. Kadınlar şimdi verilen bu kararın ardından adalete nasıl güvenecek? Kadınlar nasıl hakkını arayacak size soruyorum kararı veren hakimler.

Sizler böylesine kararlar verdikçe kadına olan şiddetin ardı arkası kesilmeyecek bilesiniz. Çünkü bu karardan sonra kendilerinde cesaret bulan caniler yeni cinayetlerle kadınları öldürecek ve elini kolunu sallayarak gezip dolaşacak. Yazık ki ne yazık, günah ki ne günah.

Yani bir kadının bir erkeği sevip evlenmesi ve boşanmak istemesi suç mu? Bir kadın bir erkekten neden boşanamıyor, neden erkekler kadına yaşama hakkı tanımıyor. Ne demek ya benimsin ya toprağın böyle bir mantık olur mu?

Mahkemeler karar verirken biz kez daha düşünsünler ve başka anne ve babaların canı yanmasın. Verdiğiniz karar toplumda karşılık bulsun ve adalet yerini buldu diyebilelim.

Lütfen artık elinizi vicdanınıza koyun ve ona göre karar verin ey hakimler….

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.