Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çekin alem yakışıklı görsün

A+A-

Adana’da önceki gün yaşları 12 ile 14 arasında değişen üç çocuk hamile bir kediyi katil köpek olarak adlandırılan pitbull cinsi bir köpeğin ağzına atarak boğdurmaları sonrası götürüldüğü veterinerde kedinin ölmesi yürekleri sızlattı.

Çıtır isimli hamile kedinin sahibi bu olay üzerine karakola giderek şikâyetçi oluyor ve polis kamera kayıtlarını inceleyip o üç çocuğu yakalayıp karakola götürüyor ve hakim çocuk olmalarından dolayı onları bir ay boyunca ev hapsine mahkum ediyor.

Netice reşit olmadıklarından dolayı mahkemenin hakimi başka ceza veremiyor ve çocukları ailelerine teslim ediyor hepsi bu. İşin en can yakan tarafı ne oldu biliyor musunuz? Çocukların konuşmaları ve davranışları oldu. İzlerken inanın kanım dondu ne diyeceğimi bilemedim.

Gazeteciler çocuklara soruyor neden yaptınız diye aldığı cevap gerçekten insanın kanını donduruyor. Üç arkadaşın içinde en azılı olanı hemen mikrofona konuşuyor diyor ki “Seni vursam üzülmem, kediye mi üzüleceğim?”

Ne acıdır ki çocuklardan birinin görüntülendiğini görünce “Çekin alem yakışıklı görsün” demesi dikkat çekerken, A.Y. de kameralara dönüp “Yaşımızın yetmediği yerde yaşantımız yeter, biz Denizli çocuğuyuz” diyerek nerelere ve kimlere özendiğini gözler önüne serdi.

Diyor ki “ALEM YAKIŞIKLI GÖRSÜN…” Evet gördük genç adam ne kadar yakışıklı bir katil olduğunu. Bilmelisin ki genç adam sana insanlar yakışıklı diye değil başka bir gözle bakıyor ve ne laflar ediyor haberin olsun. Buna bizzat yakından şahit olan birisi olarak.

İzledikleri abuk sabuk dizilerdeki repliklerin birebir aynısı. Dizede ne diyorsa çocuklarda aynısını söylüyor. Orada diri diri insanları gömerken gıkı çıkmayın ve küfürlerin havada uçuştuğu bir ortamda bu çocuklardan daha fazla ne beklenir ki.

Hele birde aile ortamı, maddi ve manevi imkanları buna müsait değilse zaten söyleyecek fazla söze de gerek kalmıyor. Demişler ya çocuğun ilk eğitim alacağı yer aile yuvasıdır. Fakat bazı ortamlar buna müsaade etmez.

Bazılarının varoş diye tabir ettiği mahallelerde dünyaya gelen ve büyüyen çocuklar aile ortamından çok arkadaş ortamında büyüyor ve orada her türlü yaşama şahit oluyor. Hal böyle olunca ailede diyor ki aman ne olacak canım evde durup yaramazlık edene kadar arkadaşları ile takılsın.

Sahi ailelere neden bu kadar ilgisiz diye soruyoruz sonra. Sormaya gerek yok her şey ortada maalesef. Çocuk aileden göremediği ilgiyi, sevgiyi ve alakayı dizilerde görüp onlara özeniyor. Sonra ne oluyor biliyor musunuz? İşte kediyi de köpeğin önüne atar, yarın cebinde parası kalmaz senin önünü keser boğazına bıçağı dayar seni gasp eder.

Bilemiyorum eğitim sistemimiz mi zayıf yoksa artık aile yapımız mı bozuldu. İnsan ne diyeceğini bilemiyor. Böylesine çocukların mutlaka ıslahı ve eğitimi şart. Yoksa yarın büyüdükleri zaman daha büyük sorunlarla karşımıza çıkacaklar maalesef…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları