Süleyman Göksu

Süleyman Göksu

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Çevre ve Şehircilik Bakanımıza…

A+A-

Sayın Bakanım, toplu konutların ısıtılmasında, yakıt giderinin tespitinde 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve ilgili yönetmelik mevcuttur. Yakıt türü ayırımı yoktur. Bu anlamda, tüm toplu konutlarda ısı pay ölçerin mazeretsiz çalıştırılması gerekmetedir. Ancak bazı toplu konut yönetimleri, kanun ve yönetmeliğin aleyhinde kararlar alarak, ısı pay ölçerleri çalıştırmamaktadırlar. Kanunun amacı, herkesin yaktığı kadar yakıt parası ödemesi ve tasarrufu teşvik etmesidir. Her nedense, kanunun yürütmesi Bakanlar Kurulunda olmasına rağmen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına hiçbir yaptırım yetkisi vermemiştir. Bu konuda,  Sulh Hukuk Mahkemeleri yetkili kılınmıştır.

Mahkemelerde netice aramak, hem zaman kaybına sebep olmakta, hem de bayağı masraf gerektirmektedir. Mahkemelerin zaten çok olan iş yükleri, daha da artmaktadır. Mahkemeler, haklı olarak ısıölçer teknik bir konu olduğu için bilirkişi istemekte, ortaya çıkan bilirkişi raporları ve ayrıca Bakanlığınızın tavsiyeleri ne hikmetse her zaman dikkate alınmamaktadır.  Isıölçeri uygulamayan toplu konut yönetimleri,  kanuna muhalefet etmelerine rağmen cezai işleme tabi tutulmamıştır. Böyle olunca da tatbikatta birlik ve beraberlik sağlanamamıştır.

Sayın Bakanımız Murat Kurum, toplu konutun mutfağından gelmiş, kısa sürede önemli projelere imza atmıştır. 5627 Sayılı Kanunda yapılacak bir değişiklikle, ısıölçer için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ekiplerinin görevlendirilmesi neticeye kolay ulaşılmasını sağlayacaktır. Elbette, kanun ve yönetmeliğe aykırı hareket edenlere verilecek cezalar açıkça belirtilmelidir.

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ve Ekibinin, kangren haline gelmiş meseleyi çözeceğine, böylelikle ısıölçer uygulamasında ortaya çıkan sıkıntıları gidereceğine inanıyorum. Selam ve hürmetlerimi sunuyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları