Salih Levent Uğurlu

Salih Levent Uğurlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP ve DP döneminde korona ile mücadele politikaları

A+A-

Basın tarihinin en anlamsız başlığını atarak tarihe geçmiş olacağım sanırım. 50 yıl sonra Milli Kütüphane’de arşiv taraması yapan üniversiteli gençler bu yazıyı gördüklerinde iyi okusunlar. Çünkü bu yazı bu dönemin insanına yazılmış bir yazı değildir. Sizlere yazılmış bir yazıdır.

Merhaba gençler. Nasılsınız? Sanırım 2070’li yıllardasınız. Bu yazıyı okuduğunuzda ben ya ölmüşümdür ya da ömrümün son dönemlerini yaşıyorumdur. Sizin için yazdım. Çünkü sizlerin ve çocuklarınızın daha güzel bir geleceği olsun istiyorum.

Bizim kuşağın beyni çok yıprandı. Zihinlerimiz her gelen iktidar tarafından formatlandığından mantıklı düşünme yetimizi kaybettik.

Şu an 2020 yılındayız. Dünyayı tehdit eden salgın bir hastalık var. Milyonlarca insan ölüm tehdidi altında. Herkes evlerinde karantina altında yaşıyor. Yazıyı da karantinadayken yazıyorum zaten. Yarın nefes alıp vereceğimizin belli olmadığı bir ortamda Demokrat Parti – CHP kavgası yapıyoruz. En son konu başörtüsü meselesinde kilitlendi yine. Dedeleriniz son nefesine kadar birbirini yedi bitirdi. Siz böyle olmayın…

Size uzun uzun siyasi tarihimizi anlatmayacağım. Bizlerden daha ileri görüşlü olacağınızdan eminim. Olayları analitik zekanızla kolay çözümleyip değerlendireceğinizden şüphem yok. Olur ya gaflete düşerseniz bu yazıyı okuyun ve birbirinize sıkı sarılın. Bizim gibi olmayın. Kısacası salak olmayın demek istiyorum.

Başka ülkeler salgın hastalık nedeniyle ekonomilerine destek için iki trilyon dolarlık yardım paketi hazırlarken, bizler 50 liralık telefon faturamızı ödeyemeyeceğiz endişesiyle sokağa çıkma yasağı bile ilan edemedik. Göz göre göre ölüme sürüklenen bir nesiliz. Görün bizlerin durumunu… Bilime sarılın, rasyonel davranın, her şeyden önemlisi birbirinize karşı fesatlık beslemeyin, dayanışma içinde olun…

Eğer siyasi tarihe bir atıfta bulunacaksam sadece şunu derim. Geçmiş yüzyıllarda kurduğumuz devletlere bir bakın. Hiçbir düşman devlet tarafından yıkılmamışız. Ya kardeşler birbirine düşmüş ya amcaoğulları savaş meydanlarında karşı karşıya gelmiş ya da komşu beylikler birbirini yemiş bitirmiştir. Bugün de olan bundan farksız değil aslında.

Günümüz insanı bu yazıdan bile nem kapabilecek kadar psikopatlaştı. Umurumda mı? Hayır. Ben sizi düşünerek yazıyorum sadece. Tekrar ediyorum siz salak olmayın…

Hafif hafif boğazım yanıyor. Haber seslendirdiğim dönemde kronik bir farenjit hastalığına sahip oldum. Umarım yine odur. O değilse zaten Abbas yolcu… Malum olduğu üzere karantinadan yazıyorum. Her şeyin olması mümkün.

Son olarak bir konuya daha değinmek istiyorum. Fenerbahçe bizi hiç güldürmedi. Umarım sizi güldürür. Haydi kalın sağlıcakla… Öpüyorum yanaklarınızdan…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları