Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’DE KURULTAY KARGAŞASI ÇÖZÜLEBİLECEK Mİ?

A+A-

24 Haziran 2018 seçimlerinde yine istediği oy oranını almayı başaramayan Cumhuriyet Halk Partisinde seçimden sonra başlayan genel başkan değişikliği olup olmayacağı ile ilgili kurultayın yapılıp, yapılmayacağının kargaşası yaşanıyor.

Demokratik bir partinin, demokratik lideri olduğunu her defasında dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu her ne dense söz konusu koltuğu olunca, birden tavır değiştirip, muhalifleri eleştirerek onları koltuk düşkünü olmakla suçlamaya başladı.

Peki ya Kılıçdaroğlu CHP’nin başına geçtiği günden beri hangi başarıya imza attı, muhalefet yapmaktan başka ne yaptı. Yada ne kadar muhalefetlik yapabildi. Bu partiye ne kattı. Neden kendi gerçeğini görmekten bu kadar korkuyor. Deniz BAYKAL’ın genel başkanlığı zorunlu olarak bırakmasından sonra parti genel başkanı olduğu günlerde belki çok umut vaat ediyordu ama geçen yıllar Kılıçdaroğlu’nun pekte başarılı bir lider olmadığını gösterdi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tek adam, diktatör rejimi uygulamakla, ve koltuk sevdalısı olarak suçluyor ama kendisi de kurultay yapılmasını önlemek ve koltuğunu kaptıracağından korktuğu için yaptığı hareketlerle aynı tavırları sergiliyor.

Demek ki koltuk kaybetme söz konusu olunca demokratik olduğunu söyleyen lider bile dediklerinin tam tersini uygulaya biliyormuş.

Sayın Kılıçdaroğlu ya “Ya Olduğunuz gibi görününüz ya da göründüğünüz gibi olunuz”. (Mevlana Celleddin Rumi)

Bu arada 16 Temmuz’da başlayan imza toplama süreci 30 Temmuzda sona erdi. Toplanan imzaların 2 Ağustos 2018 tarihinde yani bugün genel merkeze teslim edileceği ifade edildi.

Yeterli imza toplanıp, toplanmadığı henüz bilinmiyor Ancak Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün’ün açıklamasına göre 559 noter tasdikli imzanın ellerinde olduğu 69 adetinin ise postada olduğunu toplamda 628 imza toplandığını bu sayının da olağanüstü kurultayın toplanması için yeterli olduğunu söylüyor.

Fakat Genel Merkezde de sular durulmuyor, muhalifler ve taraftarlar arasında yeterli imzanın toplanıp, toplanmadığı polemiği devam ediyor.

Genel Başkan adayı Muharrem İnce’de partisinin iyiye gitmesi, Türkiye için daha faydalı olabilmesi için bu kurultayın olması gerektiğini belirtiyor.

Muharrem İnce genel başkanlık için güçlü bir aday, halk seviyor İnce’yi bence halkta artık bir değişim olmasından yana. CHP’li seçmene sorulacak olursa bence İnce açık ara genel başkan seçilecektir. Çünkü halk İnce’yi sevdi, bağrına bastı CHP’nin çok uzun zamandır alamadığı oy oranını İnce aldı tek başına 55 günde Türkiye’nin %30’unu kendisine oy vermeye ikna etti.

Durum böyle olunca da Genel Başkan adayı olması kaçınılmaz oldu.

Kılıçdaroğlu’da durumun farkında ama koltuk sevdası, Atamızın kurduğu, Türkiye’nin en eski partisinin sonunu getirecek, bence koltuğu bırakmaz ise CHP’li seçmen kızıp oy da vermeyecek parti iyice düşecek. Artık çekilmenin zamanı geldiyse, ceketini alıp gitmek en onurlu davranıştır bunu Kılıçdaroğlu’nun da çok iyi bildiği aşikardır.

Partinizde Demokrasi var ise demokratik olunuz eğer yok ise başka yöneticileri eleştirmeyiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.