Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çifte vatandaşlık

A+A-

Vatan tek millet tek ve vatandaşlık da tek… Suriye’de vatandaş dahi olamayan Kürtler şimdi çifte vatandaş… Yurt dışında özellikle Almanya’da çalışan işçilere tanınan “çifte vatandaşlık” işi pek faydalı da değil. Başka ülkelerde iş yapan iş adamlarının işleri kolaylaşsın diye sınırlı sayıdaki insana verilebilir. 250 bin dolara vatandaşlık (şimdilerde 400 bin dolar olmuş) asla kabul görmemesi gereken bir durum. Vatanda ortak yaşama hakkını parayla satarsan o insanların senin yurdunda kanunlara, örf ve adetlere uymayan davranışlarda bulunmalarına da engel olamazsın. Sineye çeker oturursun. Dünyada çeşitli örnekleri vardır. Bu örneklerde miktar çok yüksektir. Bu sebeple başka ülkelerdeki sokak avareleri gelip ev alamaz.

1980 yılında, o zamanki adı Batı Almanya olan ülkeye Berlin’e gider Azerbaycan’ın güzide yazar ve şairi. Bir gurup insanın topluca bir yerde ayaküstü sohbet ettiklerini görüp o tarafa doğru gider. Kalabalığa önce kendisini tanıtır “kardeşlerimi özledim” diyerek aralarına katılır. Aralarında şöyle bir sohbet geçer.

-Türkiye’nin neresindensiniz?

Sıraya Tokat, Erzincan, Malatya, Niğde, Çankırı..

-Vatana gidip geliyor musunuz?

-Nerede gidemiyoruz. Senede bir defa yıllık izinde gidiyoruz. Artık burası vatan oldu.

Bu sözü işitince beyninden vurulmuşa döner-Bre ahmak senin vatanın atanın geçmişlerinin mezarının olduğu doğduğun yerdir. Burasını Alman asla sana vatan yapmaz. Çalışma işin tamam olunca gönderir. Bir lokma çörek için zengildeyebilmezsin. Çünkü sen insansın. Sen Türksün. Vatan, şeref, vatan bayrak, vatanda hürriyettir. Bu değerler insan has bir özelliklerdir. Sen bunu bir lokma çörek için yok sayamazsın. Senin vatanın doğduğun yerdir unutma.

Kalkıp gider rahmetli Bahtiyar Vahabzade. Pek çoğu “adam haklı” derler. Lakin bir süre sonra hepsinin çifte vatandaş olabilmek için yapacakları akıllara gelir. Toprak satarak, ev satarak, pis bir oyunun mağduru olmamak için evvela dolarla ev satışını durdurmak gerekir. Parası kıymetli olan dış güçler özellikle yoğunlaşarak adım adım işgale teslim almaya doğru giden bu durum engellenmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.