Süleyman Göksu

Süleyman Göksu

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Çıkan gözünü eline alıp savaştı

A+A-

Katâde b. Numân (r.a.) Hazretlerinin Uhud Savaşı sırasında, Peygamber Efendimizi (s.a.v) korumak için sergilediği emsalsiz fedakarlık

Katâde b. Numân radıyallahu anh buyurdular ki: Rasûlullah’a bir yay hediye edildi. O da Uhud savaşında bu yayı bana verdi. Bu savaşta Rasûlullah’ın önünde, yay kullanılmaz hale gelinceye kadar ok savurdum. Bir taraftan ok atarken, diğer taraftan Rasûlullah’ın yüzüne isabet edebilecek olan okları yüzümle karşılıyor, onu koruyordum. Başka yönlerden gelen okların da Rasûlullah’a isabet etmemesi için yüzümü o taraflara çeviriyordum.

Son ok gözüme isabet ederek, gözbebeğimi avucuma düşürdü. Bu halde iken Rasûlullah’a koştum. Allah’ın Rasûlü gözbebeğimi avucumda görünce gözleri yaşardı ve Allahım! Katâde yüzüyle Peygamberini korudu. O’na daha güzel ve daha keskin bir göz ihsan eyle diye dua etti. AllahüTeâlâ, Rasûlü’nün duasını kabul etti. Katâde radıyallahu anh’a daha güzel ve daha keskin bir göz ihsan etti. (Taberânî)Yine Hazreti Katâde’den gelen diğer bir rivayette şu ilave vardır: Ben Uhud Savaşında, Rasûlullah’ın önünde, onun yüzüne isabet edebilecek oklara yüzümü siper ederek onu koruyordum. Ebû Dücâne de Rasûlullah’ın sırtını kendi sırtına siper ederek koruyordu. Ebû Dücâne’nin sırtı oklarla dolu hale gelmişti. (Taberânî)

Kalın sağlıcakla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları