Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Çıkarcı siyasi fanatikler

A+A-

Fanatik sadece futbolda olmuyor. Futbolun fanatiği olmayıp siyasetin fanatikleri hiç söz dinlemiyor.  Bunlar öyle fanatik ki, taraf oldukları siyasi partilerine bir söz söyleyiniz bakayım.

Hemen kartını alıyor. Sanki ringe çıkmış gibi burnunda soluyor. Yahu bu parti yanlışı da var, doğrusu da var dediğinizde…

Taraf başlıyor biz geldiğimiz de, biz iktidar olduğumuzda. Yahu iktidar olduğunuzda ne değişecek trenin kullanan makinist değişecek. İçindeki yolcular hep aynı değil mi?

İktidar partilileri ön kompartıman da, diğerleri vatandaş her zamanki gibi gerilerde… Bozukluk sitemin uygulayıcılarında geliyor, dünde böyleydi, bugünde böyle, yârinde böyle olacak.

Çünkü bu ülkede parlamenter dedikleri sistemi her gelen iktidar yazboz tahtasına dön derdikleri için hata veriyor.

Her gelen iktidarlarda aynı hata veriyorsa kaptanı değil aracı değiştirmek gerekiyor. Bugün iktidar kim gelirse gelsin sadece tabelası farklı olacak. İktidarın nimetlerinde nemalanların adları, şirket unvanları değişecek.

Devletin imkânlarında ihale alanların firması farklı olacak. İktidar yakın olanların çocukları resmi kumrulara alınacak. İktidarın fanatik taraftarları bürokrasi de yer alacak, makamlara gelecekler. Ülkenin demokratik siyaseti bu…

Takım tutar gibi parti tutanların olduğu bir ülkede iktidarlar ne kadar üretken olur. Yanlışa yanlış, doğruya doğru demeyecek kadar gözleri kapalı siyasi taraftalar bu ülkede her geçen gün artıyor.

Her kurulan küçüklü, büyüklü partilerin kendine göre taraftar gurubu buluyor. Bu kadar taraftar toplayan siyasileri gerçekten ülkenin iç, dış sorunlarına çözüm ürete bilecekler mi?

Ülke içerisinde fanatik siyasiler var oldukça taraftarda var oluyor. Çünkü insanlarımız siyaseti menfaat olarak görüyor.

Yakın çevrenize baktığınızda bu manzarayı görüyorsunuz. Siyasi partinin il, ilçe başkanı oluyor, burnunda kıl aldırmıyor, yakınları iş buluyor.

Belediye başkanı oluyor çevresi nimetleşiyor, ihaleler alınıyor, rantlar sağlanıyor. Kadın kolları başkanı oluyor en üst makamlarda geziyor oğluna kızına iş buluyor.

Gençlik kolları başkanı olan hemen üst makamlarda iş imkânı buluyor. Ülkede ve şehrimizde siyasetin çarkı böyle dönüyor.

Çark döndüğünde insanlar o çarkın içinde olmaya çalışıyor. Siyasi fanatik olunca da taraf olduğu liderinin partisi hiç hata yapmaz oluyor.

Siyasi partilerin fanatikleri bugünlerde daha da çok ses veriyorlar gibi. Özellikle muhalefetin siyasi fanatikleri…

Bu kesim futbol fanatiği gibidir. En güzel renk sadece kendi takımının rengi, en iyi futbolcular, en büyük başarılar onun takımının eseridir. Öyle olsa da olmasa da…

Karşısındaki ne derse desin o, sürekli olarak kendi duyduklarına, kendi takımını destekleyen gazetelerin yazdıklarına inanır.  Alternatif diye bir şeyi asla kabul etmez.

Onun için antitez de yoktur, karşı fikir de fikir falan değildir hani. Kendi partisi iktidardaysa yapılan her şey doğru, muhalefetteyse yapılan her şey yanlıştır. Körü körüne taraf olmak böyle…

Siyasi partilere Objektif bakılmalı, doğruya doğru, yanlışa yanlış diyecek siyasetçiler var olmadıkça çıkarcı fanatik taraftarlar hep var olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları