Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklarımız el, ayak hastalığının tehdidi altında

A+A-

Son günlerde çocuklarda sıkça görülmeye başlayan bir hastalık aileleri tedirgin etmiş durumda. Nedir bu hastalık: El, ayak ve ağız hastalığı. Aileler dikkatli olmazlarsa bu hastalık ölümle bile sonuçlanabiliyor.

Başlığa bakınca konunun ciddi ve ne kadar önemli olduğunu anlamanız için özellikle yazıldı. Çocuklarımız gerçekten bu hastalığın tehdidi altında ve dikkatli olmadığımız takdirde ölümcül vakalarla karşı karşıya gelmememiz işten bile değil.

Bir yakınımın çocuğunda başlayan ateşin bir türlü düşmemesi üzerine götürdükleri hastanenin acil servisinde yapılan muayene sonrası teşhis konuyor ve hastalığın özellikle yurt dışından gelen çocuklarda daha çok görülen “el, ayak ve ağız” hastalığı olduğu ortaya çıkıyor. Eğer aile çocuğunu hastaneye zamanında götürmese belki bugün başka sonuçlar ortaya çıkabilirdi.

Çünkü bu hastalığın kuluçka süresi 5 gün ve özellikle de 5 yaş altı çocukları neredeyse ölümle yüz yüze getiriyor. Kalbi yorgun düşürüyor, ateşi düşmüyor, ciğerleri su toplayabiliyor. Yani aileler son günlerde hızla artan bu hastalığa karşı çok dikkatli olsunlar ve çocuklarını yakından takip etsinler ki sonra iş işten geçmiş olur.

El, ayak ve ağız hastalığı özellikle 5 yaş altı çocuklarda görülen oldukça bulaşıcı bir viral hastalıktır. Nadiren daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde de hastalık görülebilmektedir. Ateş, boğaz ağrısı, iştahsızlık, halsizlik bulguları ile birlikte ağız içerisinde ve ağız çevresinde, avuç içi ve ayak tabanında görülen döküntüler ile karakterize bir klinik tablodur.

Döküntüler kırmızı, yuvarlak lezyonlar şeklinde olabildiği gibi bazen içi sıvı dolu veziküller şeklinde de görülebilmektedir. El, ayak ve ağız hastalığı çoğunlukla kendi kendini sınırlayan, ağır hastalık tablosuna neden olmayan bir viral hastalıktır. Hastalar 7 ile 10 gün içerisinde gelişen tüm bulguların kaybolması ile tamamen iyileşir. Oldukça nadir bir komplikasyon olarak viral veya aseptik menenjit kliniğine neden olabilmektedir.

Yakınımın söylediğine göre çocuklarını götürdükleri doktorun dediğine göre “özellikle de top havuzunun olduğu ya bir alışveriş merkezinin ya da büyük bir restoranın çocuk oyun parkında bu hastalığı kapmış olabilir” sözleri üzerine durumun ne kadar vahim olduğunun farkın varıyorlar.

Biz gazeteci olunca haliyle anlatıp bu konuda bir yazı yazıp bunu dile getirmemi istedi. Çünkü bu çok büyük ve çok ciddi sonuçları olabilecek bir durum hal böyle olunca bu konuya duyarsız kalmak olmazdı.

Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı bu konuda gerekli denetim ve incelemeleri mutlaka yapmaları ve çocukların hastalık kapacağı bu tür oyun alanlarını mutlaka denetlemeleri şart. Çünkü oraya gelen çocukların ne tür hastalıklar taşıdığını bilmek güç bu anlamda mutlaka ama mutlaka bu işin üzerine ciddiyetle gidilmeli.

Özellikle büyük alışveriş merkezleri ve kalabalıkların yoğun olduğu yerlerde bu oyun parklarını, top havuzlarını temiz tutmak ve orayı sürekli dezenfekte etmek öncelikle onların görevi. Çünkü aileler oraya gelirken çocuklarını mecburen getiriyor ve onların biraz nefes alması için oyun parkına çocuklarını götürüp zaman geçirmesini sağlamak istiyorlar.

Neticede ne oluyor sağlıklı gelen bir çocuk başka bir çocuğun taşıdığı hastalık nedeniyle çok ciddi sorunlarla karşılaşabiliyor. Bu konuda Anadolu Gazetesi olarak devletimizi bu işin üzerine ciddiyetle gitmeli ve ailelerin tedirgin olduğu bu konuda gerekli tedbirleri almalı ve denetimlerini sıklaştırmalı.

Lütfen başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere bu konuda gerekli düzenlemeleri ve tedbirleri almalarını bu konuya duyarsız kalmamalarını bekliyorum. Bu işin üzerine gitmelerini ve özellikle bu top havuzlarını sıkı bir denetimden ve incelemeden geçirmelerini bekliyorum. İşin ciddiyetinin biran önce farkına varılması için devletimiz üzerine düşen görevini yerine getirsin.

Çünkü çocukların hayatı gerçekten tehlikeye girebiliyor ve bu işin şakaya gelir bir yanı olmadığını bir kez belirtiyor sağlıklı günler diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.