Dursun Erkılıç

Dursun Erkılıç

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Çözüm Sunan İÇASİFED…

A+A-

Ekonomi, temelini pozitif bilimlerin oluşturduğu, ‘iki kere iki dört eder’ temeli üzerine kuruludur! Kimi zaman öyle değilmiş gibi görünen gelişmeler yaşansa da bu Ademoğlunun aklının ermediği ya da bir Ademoğlunun başka Ademoğullarına oynadığı fakat onların anlamadığı oyunun eseridir!

“Çözüm Sunan İÇASİFED”, Türkiye’yi ve Türk halkını bu oyunların kurbanı olmaktan uzak tutmayı amaçlıyor. Bu yazıyı okuyarak, İç Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Akyürek ve beraberindeki heyetin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı ziyaretine katılırsanız ne demek istediğimi anlarsınız!

Ziyaretin güzel yanı; Mehmet Akyürek ve heyettekiler sorunları dile getirerek çözüm önerilerini iletirken, Başkan Yavaş da mümkün olan her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söylemesiydi.

OSB YATIRIMCISINI ÜZEN BİR VERGİ

Taleplerini Mansur Yavaş’a dört ana başlık altında ileten Akyürek, “7033 sayılı Kanunla Emlak Vergisi Kanunu’nda yapılan değişikliği” gerekçe göstererek, OSB’lerdeki fabrikalarını kiraya veren sanayicilerden emlak vergisi talebinde bulunmasını büyük bir haksızlık olarak nitelendirdi ve bundan bir an önce vazgeçilmesini istedi.

Gerçekten de ortada anlaşılması zor bir durum var! Anlatması da zor ama her şey o kadar basit ve net ki. Şöyle:

“Devletten 1 kuruş destek almayan hatta almayacağını imzalı belge ile taahhüt eden OSB’ler, belediyelerden de hiç bir hizmet görmüyor. Bu nedenle bu adaletsiz yaklaşımın bitmesi gerekir. OSB’ler, çöpten imara, enerjiden suya kadar her ihtiyacını kendi birimleri ile hallediyor.”

Buna rağmen Akyürek, vergiye karşı olmadıklarını hatta kazandıkça daha çok vergi vermekten mutluluk duyduklarının ancak bu uygulamanın doğru olmadığın özellikle vurguladı.

İŞÇİLER İÇİN ÜCRETSİZ TOPLU TAŞIM

Akyürek, bir ‘sınıf milliyetçili’ ya da ‘patron bencilliği’ içinde değil! Bunu da, ‘sorum ve çözüm maddeleri” içine aldığı ve Başkan Yavaş’a sunduğu dosyaya aldığı bir madde ile gösteriyor. Buna göre, şehir merkezlerinden OSB’lere işçi taşımak şirketlere büyük mali yük getirdiği gibi işçilerin ulaşımda sıkıntı yaşamasına da sebep oluyor. Ne yapmak gerekir? İste çözüm önerisi:

“Bu sorun Belediye+OSB+İşveren üçlüsü arasında yapılacak ve işçilerin ücretsiz şekilde işlerine ulaşmasını sağlayacak bir formülle çözülebilir. Özellikle Malıköy havzası başta olmak üzere OSB’lerde çalışan işçilerin taşınması otobüs, minibüs ya da servis araçlarını işleten firmalarla yapılmaktadır. Bu da fabrikalara, firmalara önemli bir mali yük getirmektedir. OSB çalışanlarının toplu taşıma araçları ile ücretsiz taşınması konusunu takdirlerinize sunmak istiyoruz. Doğacak mali yükün Belediye+OSB+İşveren üçlüsü arasında pay edilmesi mümkündür.”

SANAYİ MÜZESİ KONUSUNDA ISRARLI

Mehmet Akyürek’in en büyük hayallerinden biri olan “Ankara Sanayi Müzesi” kurulmasıyla ilgili teklifi de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın önüne kondu. Akyürek, “İÇASİFED olarak konuyla ilgili bir komisyon oluşturulursa buraya bir üye ve her türlü desteği vermeye hazırız. Aynı zamanda Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Kurucusu ve Mütevelli Heyet Üyesiyim. Sanayi Müzesi için eski tezgah, teçhizat, araç/gereç ve diğer malların bulunmasında, dışarıda sergilenecek ürünlerin ‘ürün koruma’ işini Mehmet Akyürek olarak bedelsiz kendim yapacağım.” dedi.

Ki bu bir büyük fedakarlıktı…

“İÇASİFED olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinin yaygınlaşması ve kalitesinin artası adına belediyenin çalışmalarına katkı ve destek vermekten büyük memnuniyet duyarız.” ifadesi de Mansur Yavaş’a moral veren bir söylemdi.

BİRBİRİNDEN ÖNEMLİ KONULAR VAR…

İÇASİFED heyetinin Başkan Yavaş’ı ziyaretinde katılımcılardan bazıları da taleplerini dile getirdi. İÇASİFED Yönetim Kurulu Üyesi Ayfer Ulusoy: Yozgat Boğazlıyan Merkez ve Çevre Köylerini kapsayan bir tarımsal kalkınma kooperatifi kurarak bölgede endüstriyel kenevir işine başladık. Ankara’da kurmayı düşündüğünüz halk marketlere de tarımsal ürün temini yapabiliriz. Belediyenin yerli bitki talebine hem fikir hem fide temini yapabiliriz.

ANGİKAD Girişimci İş Kadınları Derneği Başkanı Aysu Yavuz: Mesleki eğitim anlamında tüm belediyelerle sanayiciler arasında iş birliği yapılabilir…

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği (KAİSDER) Başkanı Göknur Atalay:

35 yıldır enerji sektöründe hizmet veriyoruz. Mansur Yavaş Başkanımızdan bu konudaki yüksek imar ücreti talebiyle ilgili olarak destek bekliyoruz.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Ankara Şube Başkanı Handan Çankaya:

Bizim talebimiz derneğimiz adına orman kurmak için uygun bir arazi tahsisidir.

GAYA Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Yurdum Hasgül:

Yeni bir nitel okur-yazarlık gelmektedir. Katılımcı kadınlarımıza yönelik Dijital Okur Yazarlık anlamında bir proje yürütmek istiyoruz. Talebimiz iş birliği.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da İÇASİFED gibi güçlü ve kitlesel yapılanmalarla işbirliği yapacaklarını belirten Mansur Yavaş, toplantıda dile getirilen hususları dikkatle dinleyerek, konuları toplantı sırasında ilgili birim sorumlularına yönlendirdi.

-BİTTİ-

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.