Erol Tosun

Erol Tosun

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhuriyet şereftir

A+A-

Cumhuriyet insan onuruna değer veren rejimdir.

Cumhuriyet geleceğe ümitle bakıp, ondan güç alarak yol almayı sağlayan rejimdir.

Cumhuriyet bedava kazanılmış bir rejim değildir. Kan dökülerek kazanılmış bir başarının silinmeyecek adıdır.

Cumhuriyet halkın kendisidir. Cumhuriyet eşit hak, eşit hukuk, eşit adalettir.

Cumhuriyet demokrasidir. Cumhuriyet demokratik bir ülkenin bozulmaz simgesidir. Cumhuriyet demokrasinin akılla ve bilimle uygulamasını sağlayan hükümet etme biçimidir. Cumhuriyet fazilettir, gururdur, bağımsızlıktır.

Cumhuriyet düşüncede, bilgide güçlü ve yüksek karakterli koruyucular ister. Bu seviyede olmayanlar koruyamazlar ve sevmezler. Cumhuriyet gerçek bir halk yönetimidir. Cumhuriyet herkes benim gibi düşünecek dayatmasına karşı duran, özgür düşünce üreten bağımsız duruştur. Cumhuriyet serbest düşüncedir. Kulluk rejimi değil özgür olma rejimidir. Cumhuriyet barıştır. Cumhuriyet kadın-erkek eşitliğidir. İnsan hakkına saygıdır. Onun için “Biz kral olmak için değil, Demokrasiyi tam manasıyla tesis etmek için Cumhuriyete geçtik” diyor Ulu önderimiz Atatürk.

Cumhuriyet emperyalizme başkaldırıdır. Cumhuriyette egemenlik sarayın, sultanın halifenin değil halkındır. Cumhuriyet halkın kendi kaderini kendisinin tayin etmesidir.

Ekim ayların en güzeli;

• 6 Ekim 1923, İstanbul’un Ulu Önder Atatürk tarafından düşman işgalinden kurtuluşu,

• 13 Ekim 1923 Ankara’nın Başkent olması,

• 29 Ekim 1923 bağımsızlığımızın yegane teminatı Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kuruluşudur.

Ben bir Cumhuriyet çocuğuyum. Soyumuzda İstiklal Savaşı Şehidi Dedem Ömer Faruk’un kardeşi Cafer Dedemiz var.

erol-tosun.png

Atatürk’e karşı iç isyan çıkaran Yozgatlı Asi Çapanoğlu’na karşı Çiçekdağı’nın işgalini ve işgalcilerin Ankara’ya yürümelerini Çiçekdağı Belediye Başkanı Necip Bey, köylümüz olan Müftü Hayrullah Bey (Kaymakam Vekili), Çiçekdağı’nın ileri gelen ailelerinden Karamüstantikoğlu Mehmet Bey (Sorgucu),  ismini yazamadığım yüzlerce Kuvay-ı Milliye’den yana olan namuslu memleket sever Çiçekdağlı’larla birlikte yiğit ve yüreklice Atatürk’ün yanında durarak önleyen ve ona bağlılık telgrafı çeken nam-ı diğer Deli Molla(Osman Mennan) Dedemin babası, yani Büyük Dedemdir.

Soydan gelen Cumhuriyet sevdamız, yaşına değmeden kaybettiğimiz canım kardeşimin adını “Cumhuriyet” diye isimlendirerek, Cumhuriyetin mihenk taşı Sivas’tan gelin adayımız Damla ile canım oğlum Şura Mennan’ı bu şan ve şerefle dolu Cumhuriyet Bayramı gününde nişanlıyoruz. İleride Allah nasip ederse doğacak torunlarımız Cumhuriyet Bayramını kutlarken anne ve babalarının evlilik yoluna başlamalarını da birlikte kutlayarak Cumhuriyet sevdamızı çifte bayram olarak kutlasınlar ve bu sevdayı devam ettirsinler istedik.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan gurur duyan, şeref alan, demokrasi, hukuk ve özgürlükleri savunan yeryüzündeki CUMHURİYET ve ATATÜRK sevdalılarının Cumhuriyet Bayramı Kutlu olsun.

Yaşasın CUMHURİYET diye alkış tutarak Ulu Önder Atatürk’e destek olan 29 Ekim 1923’deki TBMM üyeleri Nurlar içerisinde yatsınlar.

Nice 97 Yıllara... YAŞASIN CUMHURİYET.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.