Selami Mutlu

Selami Mutlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhuriyetin kuruluşunda emperyalist oyunlar 

A+A-

İngilizlerin sürdürdüğü Emperyalist oyunlar, Türkiye de kurulmakta olan Cumhuriyet’nin hilafeti ve Saltanatı kaldırmasına taraftar değillerdi. Bu nedenle İngilizler Ankara’da Milli mücadeleyi yürütmek için, halkın temsilcilerinden oluşmuş Kurtuluş Meclisini, yok etmek için mücadele ederken, İstanbul’da bulunan saray hükümetini koruyup onlara destek veriyorlardı. İngilizler, İstanbul’u işgal ettiklerinde son Osmanlı Meclisini basarak milli iradeye son verdiler. Hilafeti ve sarayı kendilerine itaat eder duruma getirdiler. Ankara’da kurulmuş olan Kurtuluş Meclisini etkisiz hale getirmek için Yunan ordularını destekleyerek Ankara da Polatlı ilçesinin sınırlarına kadar girmelerine yardım ettiler. Türk Mehmetçiğinin kahramanca direnmesi sonucu durduruldular.
Ankara’da ki Milli iradeye savaş açan, Kurtuluş Meclisini yok etmeye çalışan İngiliz emperyalizminin destekçisi Saray iktidarıydı. Yeter ki benim hilafetime dokunmasınlar diye destek veren de Padişah Vahdettin’di. İngiliz Emperyalizmi için tek adam yani hilafet sahibini-sarayı-Osmanlı’yı yöneten padişahı elde etmek daha kolay ve daha cazipti. Osmanlıyı sömürmek ve bu yolda ilerleme kaydetmek daha akıllıcaydı. Bu nedenledir ki İngilizler, Ankara da ki Kurtuluş Meclisine, milli iradeye savaş açan İngiliz Emperyalizmi, İstanbul da ki saraya saltanata hilafete destek vererek kolluyorlardı. Bu gün de dün gibidir ve aynı oyunlar emperyalizmin hedefleri arasındadır.
Bu gün de Türkiye emperyalizmin büyütüp beslediği tarikat-cemaatler aracılığı ile kirli oyunlarını muhafazakâr halkımızın dini duygularını sömürerek yürütmeye çalışmaktadırlar. Benzeri kirli oyunlar ülkemiz de sergilenmeye devam etmektedir. Cumhuriyetimizin bütün kazanımları birer-birer emperyalist güçlere satılmaktadır. Cumhuriyetle birlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün milletimizin hafızasında ki yeri silinmeye çalışılmaktadır. Bunun içindir ki emperyalistler ve onun yerli işbirlikçi destekçileri tek adam yönetimine sarılarak, TBMM’yi etkisiz ve yetkisiz kılmak için kirli oyunların peşindedirler. Gelinen Başkanlık Sistemi ile cumhuriyet rejimimiz fiilen meşrutiyete geri döndürülerek yönetilmeye çalışılmaktadır.
Bunun içindir ki ülkemiz beka sorunuyla karşı karşıya kalmıştır. Cumhuriyetin kuruluşu ile Saray-Hilafet-Padişahlık rejimi son bulmuştu. Bu gün yine içimizde ki hainler aracılığı ile her türlü hile ve ayak oyunlarıyla hayat bulmaya geçmiş yılların hilafetini bu günlere taşıma gayreti içine girmişlerdir. Emperyalizm kendi çıkarları doğrultusunda yerli işbirlikçileri aracılığı ile oldu-bittiler yaratarak yol almaya çalışmaktadırlar. Bizim Cumhuriyetimiz Emperyalizmin oyunlarına karşı yürütülen milli bir hareketle halkımızın desteği ile bağımsızlık savaşıyla kazanılmıştır. Bu Cumhuriyet saray baskısından kurtuluşun-bağımsızlığın-laik ve demokrat olmanın simgesidir.
Bu gün oluşan bu bağımsızlık ve Cumhuriyete ve Atamıza karşı içimizde yanan ateşin selinde ülkesine ihanet edenler boğulup gideceklerdir. Egemenlik ne sarayın ne sultanın nede ona biat edenlerin değil, “EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR” dün Osmanlı’nın sonunu hazırlayan emperyalist güçler, bugün de aynı kirli oyunlarıyla Cumhuriyetimiz ve ülkemiz üzerinde aynı kirli oyunlarını sergilemektedirler. Onlar için en uygun ve idaresi en kolay olan milli iradenin oluşturduğu Meclis değil tek adam düzenidir. Bu gün 96. yılını kutladığımız Cumhuriyetimizin emperyalistlere, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının attığı bir tokat olarak ses getirmesini dileriz. Bu gün emperyalizmin kirli oyunlarına halkın içinde yanan bağımsızlık ve cumhuriyet ateşiyle yok olacaklarının günüdür.
Atatürk’ün “EN BÜYÜK ESERİM” dediği laik-demokratik-sosyal-insan hak ve hürriyetlerine dayalı kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyet sonsuza kadar var olacaktır. Cumhuriyetimizin 96. Yılı kutlu olsun.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.