Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cüneyt Çakır

A+A-

88 yaşında yaşama gözlerini yuman 1974 yılında FIFA Dünya Kupası'nda maç yöneten ilk Türk hakem olan ve kupa tarihinin ilk kırmızı kartını gösteren Doğan Babacan’ın ardından Dünya Kupası’nda boy gösteren ikinci hakemimiz Cüneyt Çakır performansıyla hakem hocaları ve futbolseverlerden tam not aldı.

FIFA, Rusya’da 2018 Dünya Kupası'nda görev alan 36 hakemden birisi olan Cüneyt Çakır İngiltere ile Hırvatistan arasında oynanan yarı final maçında ortaya koyduğu yönetimiyle belki de final maçına göz kırpmış oldu. İki takım arasında gergin geçen bir o kadar da keyif maçın ardından özellikle İngiliz futbolseverler tarafından eleştirilmesine karşın ünlü İngiliz hakem Mark Halsey Cüneyt Çakır'ın performansını detaylı şekilde analiz ederek verdiği kararların tamamının doğru olduğunu söyledi.

Hal böyle olunca Cüneyt Çakır’a da Dünya Kupası finali yakışır diye düşünüyorum. Çünkü Çakır Avrupa arenasında yönettiği maçlarla zaman zaman eleştirilse de yönettiği maçların tamamına yakınından tam not almayı başardı. Elbette ki her hakemin olduğu gibi Çakır’ın da hataları oluyor fakat bunlar olumlu kararlarının yanında hafif kalıyor.

Dünya Kupası yarı final maçında İngiltere ve Hırvatistan finale çıkmak için kapıştılar. İki takımın mücadelesi nefes kesti desek yeridir. İlk yarıda oyuna iyi başlayan İngilizler 5. dakikada Kieran Trippier ile 1-0 öne geçip ilk yarıyı da bu skorla tamamladılar. İlk devrenin tamamında oyunu kontrol eden İngilizler yakaladıkları gol pozisyonlarını iyi değerlendirebilselerdi sanırım daha farklı bir skorla soyunma odasına gidebilirlerdi.

Fakat ikinci yarı işler değişti. Daha iyi pas yapan ve oyunu İngiltere yarı sahasına yıkan Hırvatistan istediğini aldı. 68’de İvan Perisiç’in golüyle beraberliği yakalayan Hırvatlar ikinci golü bulmak adına ciddi pozisyonlara girdi fakat bunları cömertçe harcadı. İlk yarıda sahada olmayan silik futbol oynayan Hırvatistan ikinci yarıda gerçek gücünü gösterdi ve yarı finale gelmeyi hak ettiğini gösterdi.

Maçın normal süresi 1-1 sona ererken uzatma devresinin ilk yarısı da aynı skorla sona erdi. Uzatma devresinin ikinci yarısında heyecan doruğa çıkarken sahneye bu kez Mario Mandzukiç çıktı ve büyük golcü olduğunu bir kez daha gösterdi. Mandzukiç 110. dakika boyunca sahada adeta yokları oynarken ikinci devrenin sonlarında ortaya çıktı ve takımına finali getiren golü atarak ülkesinin kahramanı oldu.

Netice ortaya konulan futbol ve heyecan futbolseverlerden tam not aldı. Her iki takımın mücadelesi takdire şayandı. Elbet bir takım finale çıkacaktı o da Hırvatistan oldu. Beşiktaşlılar bu işe çok sevindi çünkü Domağoj Vida ortaya koyduğu futbolla siyah beyazlı taraftarların gönlüne su serpti ve ne kadar kaliteli bir savunma oyuncusu olduğunu ispat etti.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları