Abdullatif Acar

Abdullatif Acar

Yazarın Tüm Yazıları >

Daha nice yıllara Anadolu Gazetesi

A+A-

Anadolu gazetesinde yazmaya başlamadan önce internet ortamında yakinen takip ediyordum bu gazeteyi. Takdir ettiğim haber anlayışı var. Her kesimden objektif haberleri ve yazıları okudukça” işte bu olmalı bir gazete de” dedim kendi kendime. Çizgisinden taviz vermeyen bu gazetemizin bugünlerde 36. Kuruluş yıldönümü kutlanıyor.  Herkesimden tebrik ve takdir mesajları yağıyor.

Takdir edersiniz ki,  her gazetenin bir yayın çizgisi ve politikası vardır. Bu doğaldır. Olması da gerekir. Yoksa bir esnaftan farkınız kalmaz.  Yeri geldiğinde ilkelerinizi sur manşetlerinize günlerce yansıtırsınız.  Görüşlerinizi belirtir, tahmin, analiz ve yorumlarınızı yaparsınız. Ancak yayın ilkelerini namus ve şeref bilmelisiniz. . Haberlerini objektiflikten asla çıkarmaz, hele hele asla yalan ve yanlı haber yapmamalısınız.  Bu insanları aldatmak ve yanlış yönlendirmek olur.   Taassup derecesinde benimsediğiniz fikir ve görüşlerinizi sahip olduğunuz medya organında,  herkese dayatmak şeklinde yayınlarınıza malzeme ederseniz insanların haber alma ve bilgi edinme hakkını kendi çıkarlarınız doğrultusunda kullanmış olursunuz. Bunun adı yayın organı değil kendi görüşünüzün reklam ajansı şekline dönüşür.  

Objektif ve tarafsız olmak demek her görüşten insana saygı duymak demektir. Bunun partisi partisizi, dindarı dindar olmayanı olmaz.  Farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak görmeliyiz. Bu zenginliği işlemek, ondan farklı bir kompozisyon çıkarmak maharet gerektirir.

    Bugün insanları hatta toplumları yönlendirmede en büyük güçtür basın.  İnsanlar dünyaya çoğu zaman okuduğu gazete, dinlediği radyo, izlediği televizyon penceresinden bakıyor.   Yani neyi sunuyor neyi servis ediyorsalar onunla yetiniyor, bu nedenle haberden çok, haberi kimin getirdiği önemli. Tarafsız haber anlayışını benimsemiş yayın organları, insanların daha doğru haberler almalarına dolayısıyla aldığımız kararların daha isabetli olmasına vesile oluyor.

Bugün Anadolu gazetesinin her kesimden insana ulaşması, büyük kitleler tarafından kabul görmesi;  onun tarafsız ve objektif olmasıyla,   İlke olarak benimsediği ve sloganında belirttiği gibi; sessiz çoğunluğun sesi olarak bütün kesimlere aynı mesafede durmasıyla alakalı diye düşünüyorum.

Yazarlar olarak farklı düşüncelerimizin olması da normal. Ancak bir gazeteye yazı gönderirken “Acaba bu yazım gazete sahibinin görüşlerine biraz ters mi oldu. Şu cümleyi de çıkarsam mı? Şu paragrafı iptal etsem iyi olur”  gibi şüphelerinizin olmaması gerekir. Kalemlere pranga vurmak, düşüncelerin önünü kendi medya gücünüzle esir almak “ istiyorsan böyle yoksa buyur kapı şurada “ diyerek kapının yolunu göstermek ilerlemenin,  güçlü millet olmanın önüne konmuş en büyük engeldir. Fikirle yapılan zulüm insana yapılandan daha kötüdür. Maalesef bugün birçok gazetede bunu görüyor ve üzülüyoruz.

Elbette ki herkes bir başkasını iyi niyetle eleştirme hakkına sahiptir,  doğruyu bulma gayesiyle;  kimsenin dinine, değerlerine, şahsiyetine zarar vermeyecek şekilde.   Bu, ufkumuzun açılmasına, meseleleri daha bütüncül görmemize vesile olur. Yoksa gazete köşeleri birbirlerine cevap verme, sataşıp üstün gelme arenasına döner ki bunun kimseye faydası olmaz zararından başka.

Ban deniz, farklı bir ilde din görevlisi olarak görev yapıyorum.  Dini içerikli yazılarımın olacağını söylediğimde,  Anadolu haber gazetesi bunu memnuniyetle karşıladı ve kabul etti. Yeri geldiğinde dini bakış açısıyla bazı şeyleri eleştirel yorumlarımda olmuyor değil. Hiç tereddütsüz aynen yayınlıyorlar. Aynı gazetede ki bazı köşe yazarı arkadaşlarımın görüşlerinin farklı olması, birde meselelere onlar açısından bakmama vesile oluyor.  Ancak yeri geldiğinde vatan, millet, bayrak, din, diyanet ve ortak değerlerimiz için aynı şeyi düşündüğümüzü görüyor, aynı duyguyu paylaştığımıza şahit oluyorum.

   Bu nedenle böyle bir ailede olmam nedeniyle başta Anadolu gazetesi sahibi Sayın Ünal yazan beyefendi olmak üzere,  bütün idarecilerine ve çalışanlarına teşekkür ediyor, daha nice seneler diliyorum…

  Selam ve dua ile...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları