Selami Mutlu

Selami Mutlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Darbenin komedyenleri!

A+A-

Uzunca bir zamandır siyasetin ağzında ve toplumun da gündemini oluşturan ağızlarda sakız gibi çiğnenen darbe söylentileri var. Adeta oynanan üç perdelik komedi gibi ağızlara sakız olup gidiyor. Her şeyden önce darbe örgütlü ve silahlı bir güç tarafından organize edilerek yapılır. Geçmişten bu güne kadar izlediğimiz sonuç budur. Bunu da gerçekleştirecek tek güç askeri bir güçtür. Bunun komuta kademesinde eski bir Genelkurmay Başkanı olan ve bu gün Milli Savunma Bakanı iktidarın emrindedir. Darbe yapacak güçte ancak iktidarın askere göz kırpmasıyla olabilir. Bunun içinde objektif ve sübjektif koşulların oluşması gerekir. Tabi bu göz kırpacak olanların içerisinde en başta Okyanus ötesi gücün varlığı da en baş aktörlerden biridir.

Okyanus ötesi güç izin verirse geçmişte olduğu gibi “Bizim çocuklar darbe yapmış” diye olur verirse. Olur mu? Olur. Bunun dışında herhangi bir gücün darbe yapma olasılığı yok. Ancak karanlık güçlerin illegal örgütlerin silahlandığı var sayılarak bir girişimde bulunmaları söz konusu olsa da gerçekleşme olasılığı çok zayıf. Kaldı ki toplumda ve siyasette bunu kabullenmeyecek ve buna karşı göğüs gerecek güçtedir. Kimse darbeden yana tavırlı değilken peki neden ortaya böyle darbe söylentileri atılmaktadır. Bu günün muktedirleri kendi bekalarından çekindikleri,  hukuksuz davranışlarıyla yol alışlarından tedirginlik duydukları için, önce trolleri aracılığı ile medyada tehditler savurarak, silah göstererek daha sonrada siyaset aracılığı ile dillendirip suçlama yoluna gitmiş olabilirler mi? Kabullenmek bile zor. Kaldı ki siyasette ülke yararına yapılır. Karşı görüşleri karalamak çamur atmak için değil!

Son Belediye seçimlerinde kaybedilen Büyük şehir Belediyeleri iktidar kaynaklarını büyük ölçüde kısıtladığı için Belediyelere her konuda engeller yaratılmaya çalışılmaktadır. Siyasi muktedirlerin korkuları belediye zabıtalarınca bir darbe yapılacağı söz konusu bile olamayacağına göre bu engellemelerin nedeni nedir? “Aman bana bir şey olmasın diye eve kapanan insanlar mı darbe yapacak!” Ülkede darbe dönemleri kapanmıştır. Bu tür Provokasyonlara da gerek yoktur. Seçimle gelen yine seçimle gitmelidir.

Dolayısı ile darbe söylentileri yaratılan suni bir gündemdir. Var olan ekonomik-işsizlik-ithalat ve ihracat sorunlarının dikkatlerden uzaklaştırılarak suni gündemlere odaklandırma sorunudur. Havanda su dövmek yarışıdır. Geçmiş dönemlerde darbeler hep sermaye karşıtlığı yapan, demokrasi-hak-hukuk-adalet türkülerini söyleyerek siyaset yapanların iktidar alternatifi olduğu dönem öncesi onaylı ve göz kırpıcı kabuller sonrası yapılmıştır. Beyhude yere laf üreterek koku ve endişe yaratmanın zamanı değildir yeri de yoktur. Ülkenin var olan sorumlarının çözülme zamanıdır.

Siyasetinde, toplumunda sığınacağı tek ağaç altı vardır. O da demokrasidir. Demokratik yollarla toplumun onayı ile gelenlerin yine demokrasi ile gitmeleri en doğru yoldur. Geçmişte ayıbı olanların korkusunu aklayacak yolda yine demokrasidir. Her nedense darbe korkusu olan kesim hep iktidara yakın duranların aracılığı ile yapılıyor. Şayet bir ülkede demokrasi tüm kurum ve kuruluşları ile birlikte bağımsız ve işler durumda ise, yargısı bağımsız, adalet ilkeleri işliyorsa, siyasi söylemlerle toplum ayrıştırılmamış ve kamplara bölünmemiş ise o ülkede darbe neden yapılsın?

Türkiye ne bir Afrika ülkesi Papua Yeni Gine’dir, ne de Burkino Faso’dur. Kabile devleti değiliz ki erken gelen koltuğu kapsın. Koltuğu kapanda gitmemek için yandaşlarını silahlandırıp iktidarda kalmaya çabalasın. Eleştiriyi kabullenip olgunlukla karşılayarak bundan pay çıkararak, demokratik yollarla tartışarak doğruları ortak akıl ve bilimle bulmaya tahammül etmeliyiz. Ortak akıl ve bilimin ışığında yol alarak ülkemizi aydınlık günlere çıkarmak varken, darbe söylentileri gibi yapay zorlamalarla uğraştırmak ne toplumumuza ne de ülkemize bir yarar sağlamaz.

Böyle darbe söylentileri ancak ülkede yatırım yapacakları, yurt dışından ülkemize sıcak para girişini yatırımcılarını engeller. Ülkede korku ortamını körükleyenler ve yarattıkları gerilimden medet umanlar sadece ülkenin ana gündemi olan ekonomiyi ve üretim gibi çabaları ötelerler. Hiçbir yurtseverin bunun parçası olmasını kabullenemeyiz. Türkiye ülkeye yarar sağlayamayacak yapay gündem oluşturmaya çalışan darbe komedyenlerinin peşinden sürüklenmemelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.