Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Darısı diğer partilere

A+A-

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Yerel Seçimler büyük bir çekişmeye sahne olacak gibi görünüyor. Partiler yavaş yavaş adaylarını açıklarken seçim heyecanı seçim gününe kadar devam edecek. Kim zaferle çıkarsa çıksın mutlaka güzel hizmetler yapacaktır.

Gerek milletvekili seçimlerinde ve gerekse yerel seçimlerde en büyük sorunların başında görüntü ve gürültü kirliliğiydi. Şimdi bu uygulamaya AK Parti ön ayak olarak bu seçimlerde bayrak, flama ve afişleri bütün caddelere asmak yerine sadece parti merkezlerinin olduğu yerlere asacak. Gerçekten atılacak bu adım ilerisi için bana ümit verdi. İnşallah bu uygulama hayata geçer diye umut edelim.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Ankara’da AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim kampanyalarında cadde ve sokakların bayrak ve afişlerle donatılmasıyla ilgili olarak önemli bir noktaya parmak basıp “Günümüzde buna ihtiyaç yok. Bunu ilkel buluyoruz. Gürültü ve görüntü kirliliği oluşturan propaganda yöntemlerini tamamen terk ediyoruz” dedi.

Evet bu konu gerçekten önemli. Çünkü her seçim öncesi sokaklar ve caddeler adeta partilerin bayrak, flama ve afişlerinden geçilmezdi. Adımınızı attığınız yerde karşınıza mutlaka bunlardan çıkardı. İnşallah AK Parti’nin başlatacağını duyurduğu uygulama diğer partilerimize örnek olur ve onlar da bu çağrıya destek diye umutlu olmak istiyorum.

Çok eskilerden beri yerleşmiş bir seçim kampanyası anlayışı vardır. Her yer parti bayraklarıyla, afişlerle donatılır. Bir ara partiler fikir birliğine varmıştı asmayalım diye fakat buna hiçbir parti uymadı ve riayet etmedi. Bu kampanya tarzı uzun süre siyasette güç gösterisi olarak devam etti. Artık günümüzde buna ihtiyaç yok. Çünkü çağımız teknoloji çağı bunu kullanmak daha pratik ve daha az maliyetli.

Yazılı görsel medya, internet mecrası partilere ve adaylara çok geniş iletişim fırsatları sunuyor. Artık şehirlerimizi kirleten bir hale gelen eski tarz kampanyalardan kurtulmanın vakti geldi de geçti bile. Vatandaş rahatsız eden gürültü ve görüntü kirliliği oluşturan propaganda yöntemleri artık terk edilmeli.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları