Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Değişen çok bir şey yok

A+A-

Yerel yönetimlerde, özelliklede belediyelerde ehliyet ve liyakat oldukça önemli bir konu olmasına rağmen üzerinde en az durulan ve en az tartışılan başlıklardan biridir. 

Dün de böyleydi, bugün de böyle, yarında böyle olacak. Liyakatin yerini ahbap çavuş ilişkisi almış. Bugün de liyakat var mı? Sadece masanın başında ki isimler değişti.

AK Partili atanmışlar gitti, CHP’li atanmışlar geldi. Geldi de liyakatliler mi?  Gerçekten belediye yeni can, kan mı geldi.

AK Partilerin rahat girdiği odalara CHP’liler rahat giriyor. AK Partilerin çay kahve yemek yedikleri yerlerde CHP’liler içiyor. Yesinler, içsinler elbet de bunlar olacak.

Zira belediyeler halkla en yakın olan ve çoğunlukla halkla ilk temas kuran kurumdur.  Dolayısıyla işin ehli olan ve işini severek, doğrusunu yapan çalışanlar vatandaşla devlet arasındaki ilk köprüyü kurmuş olacaklardır. 

Tecrübe ve birikim her zaman önemsenmeli,  konu benim bürokratım ya da onun bürokratı boyutuna indirgenmeden ele alınmalıdır. 

Belediyelerde her seçim döneminden sonra görülen ve artık kanıksanan bu yaklaşım yerine, oturduğu koltuğa yük olmayan ve koltuğa güç veren yöneticilerin değiştirilmeden devam ettirilebilmesidir. 

Peki, belediye başkanları bu duruma ne kadar özen gösteriyor. AK belediyelerin birçokları iki yıla yakındır yoklar. AK seçmen yapılan yanlışlara ve gösterilen adaylar itibar etmedi.

Adayların birçokları artık eskimişti. Birçokları da gereksiz, lüzumsuz, işlere karışmıştı.  Bazı adaylarda kendilerini yüksekten görme hastalığına tutulmuştu. Bunları gören seçmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgilerini bu seçimde gösteremediler.

AK başkanların yerine CHP, İYİ ve HDP ile koalisyon ortaklarına bıraktılar.  Koalisyon ortakları iki yıldır belediyelerin başındalar. Halkın beklentilerine cevap verebiliyorlar mı?

Kimileri belediye borçlu deyip halkı uyutmaktalar. Elbette belediyelerde borç olacak. Her gelen belediye gidenin borçlarını kabulleniyor. Kabullenmeme şansları yok.

Geçmiş belediye başkanlarının bıraktığı borç uygunsuzsa mahkeme var verirler. Halk da gerçekten belediyelerin bu kadar borcu nasıl yapmışlar, neden yapmışlar, kimlerle yapmışlar bilmeli.

Bilmeye de halkları var. Borçluyuz deyip de onun üzerine yatılmamalı. Bugün belediyelerin işlerliği geçmiş belediyeden çok farklı değil. AK Partili başkanlar nasıl liyakate önem vermiyorlardı.

Bugün CHP ortaklı belediyelerde aynı... Değişen çok bir şey yok. Her dönem de olduğu gibi. Bugünde liyakatli, idareci özlemi var.

Herkes adaletli, hak ve hakikati gözeten yönetici arayışında… Ne oldu da yöneticilerin bu denli güvensizliği oluştu.

Neden liyakatsizlerin sayısı arttı? Nasıl sanız öyle idare olursunuz söz bu olsa gerek. Hak hukuk adalet kaybolduğunda insanlığınızda kayboluyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları