Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Değişim kadrosu

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “2023'ün manifestosu olacak” dediği AK Parti 7. Olağan Kongresi, Ankara Kapalı Spor Salonu'nda hafta içinde gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bin 428 geçerli oyun tamamını alarak yeniden AK Parti Genel Başkanı seçildiği kongrede, partinin yeni Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) kadrosu da oluştu.

Bu yeni kadronun yeni hedefi artık vatandaşın sorunlarını daha yakından dinlemek vatandaşın derdine çözüm bulmak ve küskünlüğü, kırgınlığı ortadan kaldırmak. En önemlisi de AK Parti’nin yeniden gönül alan bir parti haline gelmesi ortak vurgusu gözden kaçmadı.

AK Parti’de yeni yönetim oluşturulurken, bölgeler, eski-yeni, vekil-vekil olmayan gibi dengeler gözetildi. Ayrıca toplumun farklı pek çok kesimini temsil edecek isimlere de yeni yönetimde yer verildi. Bu olağan kongrenin amacı artık sahaya inmenin zamanı geldiği oldu benim izlenimim.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 7. Olağan Büyük Kongresi’nde oluşturduğu Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) ve hemen ardından belirlediği A Takımı kadrosuyla, parti içi ve parti dışı kamuoyuna örtülü ama önemli mesajlar verdi.

Erdoğan’ın partiyi 2023 seçimlerine taşıyacak yönetim kadrolarını şekillendirirken, denge ve değişim kıstaslarını gözettiği yorumları yapıldı. Fakat bu dengeyi sağlarken eski ve yeni ayrımı yapmadan vatandaşa daha yakın, daha sıcak yaklaşmak ve eski samimi ortama yeniden dönülmesi.

Kulislerde, MKYK’daki bölgeler, eski-yeni ve vekil-vekil olmayan dengesine dikkat çekilirken, toplumun farklı pek çok kesimini temsil edecek yeni isimlerle değişim geleneğinin sürdürüldüğü dillendiriliyor.  Bu gelenek hem eskiyi hem yeniyi birleştirip 2023 vizyonunu daha kalıcı hale getirmek.

Erdoğan’ın yeni listede AK Parti kurucuları arasında yer alan zaman zaman AK Parti’ye ve izlediği politikalara sert eleştiriler getiren isimleri kadrosuna yeniden alarak parti içinde “ortak akıl” vurgusu yaptığı belirtiliyor. Bu ortak akıl artık vatandaşın içine inerek partinin yeni vizyonunu ve fikirlerini anlatacak.

En büyük sürprizlerden birisi de yeni MKYK listesinde 33 eski vekile yer verilmesine ilişkin de farklı görüşler dillendirilmeye başlandı bile. Bu çerçevede Erdoğan’ın eski siyasetçilerin, muhalefet bloğuna kaymasının engellenmesini amaçladığı yorumları yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kongre sonrası yeni Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ile ertesi gün bir araya gelerek yeni kurmaylarına, “2023 ruhuna uygun şekilde çalışmak için hemen sahaya inmeleri” talimatını verdiği kulislerden gelen dedikodular.

Artık AK Parti’de yeni bir dönem başladı umarım ülkemize güzel işler yapar ve güzel ve kalıcı eserler kazandırmaya devam ederler. Biz hayırlı uğurlu olmasını temenni edelim…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları