Selami Mutlu

Selami Mutlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Deli Dumrul projeleri!

A+A-

Geçmediğimiz köprüye, otoyola, tünele, gidemediğimiz havaalanına, rant kokan tren garlarına, tüketemediğimiz özelleştirilmiş elektriğe, akaryakıta, binlerce dolar para ödemek zorunda bırakılan vatandaşa “Cebinizden tek kuruş çıkmayacak” denilerek yapılan sözde projeler, özde de vatandaşın cebini vuruyor.

Şehir hastaneleri, Yavuz Sultan Selim, Orhan Gazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, gibi döviz garantisi verilerek yapılan projelerde herhangi bir zorunlu sebep olmaksızın yapılacak erteleme, fiyat düşürme gibi benzeri bir değişiklik için, anlaşmazlık halinde Londra mahkemelerini işaret etmek geçerli olamaz. Yapılan sözleşmelerde yabancılık unsuru bulunmamaktadır. Bu sebeple de İngiltere mahkemeleri gibi yabancı hukukunun geçerliliği söz konusu olamaz. Söz konusu olan Deli Dumrul projelerinde milletlerarası bir ticaret unsuru yoktur. Bunun için de bu projeler milletlerarası ticaretin yarar alanına girmemektedir.

Günah çıkarmaya Ta… İngiltere ye kadar giden Hazine Bakanımız Sayın Nurettin Nebati 20 yıllık icraatlarının sonucunda ortaya çıkan Deli Dumrul projelerinin günahını kapatmaya çalışırken, ülkemizde ortaya çıkan Enflasyonun nedeni için sorulan soruya şöyle cevap veriyor. “Türkiye de seyreden enflasyonun nedeni siz yabancıların anlayamayacağı sebeplere dayalıdır” diyerek dile getirmiş. Doğrudur. Bizde içinden geçmediğimiz köprüye, uçmadığımız havaalanına, ödeyemediğimiz elektriğe, yapılan akıl ve mantık dışı israf projelerine, saraylara, lüks araç saltanatına hiçbir yabancı ülke kültürü itibar etmez.

Ne yabancı ülkelerin sistemleri ne de kültür yapıları buna izin vermez. Her şey den önce orada halkı için hizmet aracı olarak var olan siyaset hukuk ve adalet var. Bizde ki gibi sorumsuzca yapılan projelere ne sistemleri ne kültür yapıları ne de toplumsal yarar anlayışları izin vermez. Yabancı ülkelerin yönetimleri, halktan kopuk, toplumsal yarar getirmeyecek projelerine demokratik kitle örgütleri toplumsal tepki oluşturabilecekleri hak ve özgürlüklere sahiptirler. Bizde ağzını açanı bile işinden edip susturmuyorlar mı?

Ülkelerinin milli ve yerli varlıklarını, fabrikalarını, vatan topraklarını parsel-parsel satmıyorlar. Milli savunma sistemimizin Tank Palet Fabrikasını elin Arap’ına peşkeş çekmiyorlar. Ülkelerin de çocuklarını gönderdikleri yurtlarda, yatılı okullarında çocuklara tecavüz eden yok. Tabiidir ki senin ülkende sorumsuzca yapılanlar onların kültürü ile bağdaşmaz. Elbette anlamakta zorlanırlar. Onlar ülkelerinde kara paraya uyuşturucuya, rüşvete, yapılacak yolsuzluklara karşı savaş veriyorlar. Adaletlerine, hukuklarına müdahale ettirmiyorlar. Yargı unsurlarının cüppeleri, siyaset önünde düğmeli değil!  Bizde öğlemi? Elbette onların kültür anlayışında bizde ki enflasyonu kavramak mümkün olamaz. Her zora girdiklerinde vatandaşına İBAN numarası göndermek, hangi ülkenin kültüründe var?

Bütün bu yaşadığımız olumsuzluklara göz yum, kulağının üstüne yat, sonrada kalkıp ülkendeki enflasyonun nedenini soranlara “Bizde ki kültür farkıdır siz anlayamazsınız diyerek bahanelerin arkasına sığın” aslında bizde ki ahlak ve onun kültürü, vatan millet sevgisi yabancı ülkeleri bile imrendirecek kadar yüksek düzeydeydi. Sizler gelip onu kendinize benzetene kadar. Ne zaman ki siyasi İslam söylemleri ve ona özenen yönetimler ülkeyi bataklığa sokmaya başladı, Enflasyon artışları, plansız programsız bilimsel olmayan projeler, eğitimde-sağlıkta-üretimde yapılan yanlışlar nedeniyle, ithal ineği bile yine ithal otla besler olduk.

Varsa yoksa benim koltuğum, benim saltanatım. Geride kaç kelle kaldıysa bendendir gerisi tufan diyerek bu günlere geldik. Şimdi anladın mı gülüm yabancı ülkelerin kültürlerinin bizde ki enflasyona neden bir anlam veremediklerini…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.