Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Deprem teğet geçti

A+A-

Malum ülkemiz deprem fay hattı üzerinden yer alıyor ve hemen hemen her gün ülkemizin bir köşesinden deprem haberlerini alıyoruz. Bu depremler küçük çaplı yani sallantı şeklinde olsa da yine de bu gerçekten kaçmamız mümkün değil.

Ankara Perşembe sabahına depremle uyandı. Merkez üssü Ankara Akyurt olan üç deprem meydana geldi. 06: 42'deki ilk depremin büyüklüğünü Kandilli Rasathanesi 3.9 olarak duyurdu. Bu depremin ardından saat 06:54'te 4.5 büyüklüğünde, 07:08'de 3.2 büyüklüğünde, 08.55'de 3.0 büyüklüğünde ve 09.12'de ise 3.6 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Yaşanan depremlerin yerin 6 kilometre derinliğinde gerçekleştiği duyuruldu.

30 yıldır Ankara’da yaşıyorum belki ben bu yaşıma kadar ilk defa böyle bir deprem hissettim saat 06.42’de uyurken biran gözlerimi açtım ve yatağın sallandığını fark ettim. Ki ben uykusu çok ağır olan bir adamım. Hemen kalktım yataktan elimi yüzümü yıkadım. Olayın akıbetini anlamaya başladım ve hemen elime telefonu alıp baktım. Haber siteleri Ankara’da deprem başlığıyla geçmişti haberi. Neyse biraz daha uyuyayım diye yattığımda kedilerin çığlık seslerini duydum. Bir anormallik olduğunu anladım. Tam uykuya tekrar dalacakken bir daha salladı. Bu sallantıdan sonra ne uyku kaldı nede başka bir şey. Hemen kalktım üstümü falan giyindim. İşe koyulmak için yola çıktım...

Tabi ki benim yaşadığımı yaşamış vatandaşlarımız vardır. Ama ben ilk defa bir depremi böyle hissettim. Resmen yatak sallandı ev sallandı.  Ankaralı Perşembe sabahına korkuyla uyanmıştı. Herkes depremi konuşur araştırır olmuştu. Ankara patronu Ankara Valisi Şahin konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Akyurt merkezli depremde can ve mal kaybı yok" dedi. Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, ilçede yaşanan depremle ilgili yaptığı açıklamada, "Mahalle muhtarlarımızla irtibat halindeyiz. Çok şükür şu ana kadar olumsuz bir durum söz konusu değil" dedi.  Ankaralıların içine bir su serpti. Ölen ve yaralanan mal ve can kaybı olmamıştı.

Demek istediğim depremin ne zaman nerede ve nasıl geleceği belli değil. Ülke olarak millet olarak deprem konusunda elimizden gelen çalışmayı ve hazırlığı yapmalıyız. Hazırlıksız yakalandığımızda sonuçları çok kötü olabilir. Allah devletimize milletimize zeval vermesin. Bizi her türlü doğal afetten korusun.

İşin özü ülke olarak depreme ne kadar hazırlıklı olduğumuz hala tartışılır durumda. Ne doğru dürüst deprem çalıştayları yapıyoruz ne de doğru dürüst bir hazırlığımız var bunu samimi olarak söylüyorum. Çünkü ülkemiz deprem kuşağında ve sürekli bir fay hareketliliği zaten sürüyor. Buna karşın yapılan çalıştaylarda ideolojik boyutlara vardığından hiçbir fayda ve yarar sağlamadan sona eriyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları