Süleyman Göksu

Süleyman Göksu

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Depremin düşündürdükleri

A+A-

Çok soğuk kış gününde ve akşam saatlerinde, depremle karşılaşmanın zorlukları malumunuz. Deprem Ülkesiyiz. Çok zor depremler atlattık. Önemli tecrübeler kazandık. Bazı konularda tedbirlerimizi artırmak zorundayız. Zaman etüdü büyük önem arz ediyor. Kentsel dönüşümün, özellikle deprem kuşağında hızlıca uygulanması lazım. İnşaatlara ruhsat verilirken çok titiz davranılması gerekmekte.

 Kurtarma konusunda başarılı çalışmalar sergiliyoruz. AFAD koordinesinde, Jandarma Timleri ve Gönüllü Kurtarma ekipleri özverili ve itinalı çalışmalarıyla dikkatleri üzerlerine çektiler, başarıya imza attılar. Sağlık görevlileri yorulmadan ve usanmadan afetzedelerin yardımına koştular. Deprem Bölgesine yardımların AFAD aracılığı ile yapılması dağıtımda ortaya çıkabilecek kargaşaları giderdi. Kurtarma ekiplerine şükranlarımızı sunuyoruz.

Depremde Millet olarak birlik ve beraberliğin en güzel örneklerini sergiledik. Türkiye yardım kampanyası için kenetlendi. Destekleri için, Dünya Sağlık Örgütüne ve katkı sunan Ülkelere teşekkür ediyoruz. Çeşitli kurumlarca, deprem anında ve sonrasında vatandaşlarımıza psikolojik danışma hizmetleri sunulması oldukça başarılı oluyor.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile devletin tüm imkanları bölgeye sevk edildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca çalışmaları organize ettiler, belirli zamanlarda depremle ilgili sağlıklı açıklamalar yaptılar, artçı sarsıntıları vatandaşlarla birlikte yaşadılar. Sürekli olarak yetkililerden bilgi aldılar.

45 kişinin sağ kurtarıldığı arama kurtarma çalışmaları, enkaz altındaki son vatandaşımıza da ulaşılmasıyla tamamlanmıştır. Son durumda, deprem nedeniyle 41 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.  Deprem sonrasında hastanelere başvuran 1.607 vatandaşımızdan 1.523’ü taburcu edilmiş olup; 16’sı yoğun bakımda olmak üzere 84 vatandaşımızın tedavisi devam etmektedir.

Vefat eden Vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı Vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Hassas bir dönemde bahaneler aramaya çalışan, bazı art niyetli kişilerin yaptıkları paylaşımlar hiç hoş değildi. Millet olarak, çok badireler atlattık, hepsinden başarı ile çıkmasını bildik. Allah bir daha böyle acı yaşatmasın, kalın sağlıcakla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları