İhsan Akça

İhsan Akça

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Devlet millet el ele

A+A-

Aziz milletim, sen bundan önce de nice çilelerle karşılaştın. Ama hiçbirinde yılmadın. Hepsinde de devletinle birleştin. Devlet millet el ele diyerek büyük zorluklardan başarı ile çıktın. Her zorluğu yenmenin bir diyeti vardır. Sen bunu fedakarca ödedin, başarılı oldun. Senin ataların da Çanakkale’de böyle başarılı oldu. Yiyeceği ve giyeceği yoktu ama bunları bahane etmedi. Yoklukların arkasına saklanmadı. Yüreğini ortaya koydu, canı pahasına başarıdan başarıya koştu.

Osmanlı devletinin sonunu engelleyemedi ama bu yurdu işgal altında bırakamazdı. Kimdi bunu diyen? Mustafa Kemal Paşa’ydı. İstanbul’un işgalini üzüntü ile seyredip, “ Geldikleri gibi gidecekler.” Diyerek Samsun yolculuğuna başladı. 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıkıp milletiyle birleşti. Bu birleşme kartopu gibi gittikçe büyüdü ve Ankara’da 23 Nisan 1920’de Türkiye Millet Meclisinin açılışını yaptı. Bunu başlatan Mustafa Kemal, milletinin ruh güzelliğine güvenerek yola çıkmıştı. O ruhta hürriyet sevdası vardı. Nitekim de her türlü yokluğa rağmen Kurtuluş Savaşı başlatılmış, işgalci kuvvetler tek tek yurdumuzu terk etmişlerdir. Yani, “ Geldikleri gibi gitmişlerdir.” Bu millet o yok hâlinde bu başarıyı sağlamış ise, şimdiki torunları bunu daha iyi, daha güzel başaracak güçtedir. Bunu 15 Temmuz 2016’da göstermiştir. Hem de en acı bir şekilde. Neydi bu acı? Kurtuluş Savaşında karşısında düşmanı vardı ama 15 Temmuz’da karşısında kendi evlatları, kendi silahları vardı. İşin en acı tarafı da buydu. Yine de bu tehlikeyi de kendi evlatlarına karşı, kendi evlatlarıyla başarıyla bertaraf ederek devletine sahip çıkmıştır.

Peki bu kendi evladını kendi milletinin üzerine gönderen kimdi? Tabii ki Türkiye Cumhuriyeti Devletinin canlanmasını, kanlanmasını istemeyen dış güçlerdi. Bunlar kendi evlatlarımızı kandırmış, kullanmışlardı. Önce senelerce PKK gibi terör örgütlerini desteklemişler, sonra da FETÖ denen hain grubu kullanarak, milletimizin her kurumunun kılcal damarlarına kadar 35-40 sene çalışarak gizli gizli sızmışlar. Ondan sonra da 15 Temmuzu’u son görev olarak yapmaya çalışmışlardır. Bunların hepsi milletin içindeki satılmışlarla bir olan dış güçlerdir. Maalesef 35-40 sene bu sinsi çalışmalarını devletimiz seyretmiş, bunların bu pis niyetini fark edememiştir.

Türk milletini Çanakkale’de Kurtuluş Savaşında ve son olarak 15 Temmuz’da alt edemeyenler, başka başka metotlara başvurmaya başlamışlar, bunun da son örneklerini Suriye’de Türk milletini bırakarak teröristlerle bir olmuş. Ne müttefikliğimizi ne NATO ortaklığımızı hesaba katmamışlardır. Katmaz, çünkü Türkiye’nin başarıları onu rahatsız etmiştir. Bu başarıları gördükçe, kendi emirlerini uygulatamayacaklarını anlamış, başka düşmanlıklara yönelmişlerdir. Bunun da uygulamasını görüyoruz. “ Ekonomik savaştır.” Ekonomik savaşlar bütün dünyada oldukça ağırlık koyduğu ekonomik savaşı Türkiye’ye de uygulamaya başladı. Bunu da bir papazın kendilerine teslim edilmesini isteyerek, önceden anlaşması yapılmış olan F-35 uçaklarının anlaşmasını askıya aldı. Sebep neymiş? Türkiye Rusya’dan S-400 füzelerini alıyormuş. Nasıl alırmış? Her şeyimizi Amerika’ya danışarak mı yapacağız? Amerika’nın dünyaya jandarmalık yapma devri geçmelidir.

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de kendi menfaatini düşünerek hareket etmek zorundadır. Bu kadar baskı ve diktatörlük karşısında dik durmuştur. Aziz milletim, siyasi görüşlerimizi bir kenara bırakarak devletimizin yanında yerimizi almak zorundayız. Bunu yaparken suçlu aramayalım, devletinizin bekasını düşünelim. Bunu nasıl ki Çanakkale’de Kurtuluş Savaşında, 15 Temmuz’da ve Suriye’nin Kuzeyindeki askeri başarılarımızda nasıl birlik ve beraberlik mücadelemizi verdiysek, şimdiki ekonomik savaşta da aynısını göstermeliyiz. Bu millet her zor gününde devletinin yanındadır. Bunu ahmak Amerika Başkanı anlamaz. O anlamazsa bu millet kendi birlik ve beraberliğini göstererek ona anlatır. Milletimiz bu görevini yaparken, devletimizin de istihdam sahaları dışındaki harcamalarında daha ekonomik davranması dileğimizdir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.