Aysel Özer

Aysel Özer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Devletimiz yaraları sarmaya başladı

A+A-

Merhaba Anadolu Gazetesi okuyucuları, Yüreğimizi yakan ve yakmaya devam eden orman yangınları sonrası devletimiz harekete geçti ve yaraları sarmaya başladı. İçinde bulduğumuz bu üzücü olaylarla ilgili gerekli şeylerin yapılması ve güzel açıklamalar bir nebze de olsa içimize su serpiyor.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, yangından etkilenen bölgelerde ortaya çıkan acil ihtiyaçların karşılanması için 50 milyon ödenek gönderildiğini belirterek, "Yanan ve hasar gören evlere bu yardımın dışında kira yardımı yapılacak. Tarım, hayvancılık ve sera faaliyetlerinin hasarları karşılanacak” dedi.

Acısı hiçbir zaman dinmeyecek belki ama, devletimiz üzerine düşeni fazlası ile yapacaktır ben buna yürekten inanıyorum ve yardımlar yapılmaya başlandı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan açıklamasına şu şekilde devam etti, “Erdoğan, Manavgat Gençlik Merkezi'nde orman yangınlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, yangınlarından etkilenen tüm bölgelerin "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" ilan edildiğini hatırlattı. Böylece devletin, vatandaşların beklentilerini gidermiş olduğunu ifade eden Erdoğan, Antalya'nın Manavgat, Akseki, Alanya, Gündoğmuş ve Gazipaşa ilçelerinde yangından etkilenen tüm mahallelerin "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" olarak değerlendirildiğini söyledi.

Yangından etkilenen bölgelerde ortaya çıkan acil ihtiyaçları karşılamak için 50 milyon ödenek gönderilmiştir. Şunu çok açık net söylemek durumundayım, yanan ve hasar gören evlere bu yardımın dışında kira yardımı yapılacak. Tarım, hayvancılık ve sera faaliyetlerinin hasarları karşılanacak ve Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi'nde vergiler, SGK primleri, esnaf kredileri ödemeleri, tarım kredi, tarım ziraat borçları ertelenecek. Faizsiz esnaf kredisi, KOSGEB acil desteği verilecek. Bir ay içerisinde evlerin inşaatına başlanacak. Bir yıl içerisinde hedef kırsal mahallelerdeki ve tüm afet bölgesindeki evler, yöresel mimariye uygun şekilde ahırıyla deposuyla tüm müştemilatıyla tamamlanacak."

Erdoğan, devletin tüm kurumları ve imkanlarıyla yangınların söndürülmesi, vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi, hasarların tazmini, zarar gören yerlerin yeniden ihyası için çalıştığını dile getirerek, ilgili bakanlıklar ve kuruluşların görevlerinin başında olduğunu kaydetti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli7den gelen bir açıklama ise yanan ağaçların her birinin yerine misliyle dikilecek fidanların sahiplenilmesini istedi.

Bu konu hakkında umarım yanan her ağaç yerine bir yenisi dikilir. Bu güzel alanları imara açmazlar birer beton yığını ile etrafı çevirmezler diye umut ediyorum. Rant kurbanı olmaz inşallah bu güzel alanlar. Dilerim bu kötü günlerin üstesinden gelir ve herşeyin daha güzel olduğu bir döneme gireriz. Saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları