Ankara'nın geleceği ATO'da ele alındı

Ankara'nın geleceği ATO'da ele alındı

Ankara Kalkınma Ajansı'nın desteği ile Gelecek Araştırmaları Derneği ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Gelecek Araştırma Merkezi Fizibilite Projesi” kapanış toplantısı ATO Duatepe Hizmet Binası'nda yapıldı.

A+A-

Ankara Kalkınma Ajansı'nın desteği ile hayata geçirilen projede sağlık, bilişim ve gıda-tarım sektörleri ayrı ayrı mercek altına alındı. Sektörlerin genel durumlarının detaylı bir şekilde incelendiği ve masaya yatırıldığı çalışmada, her bir sektöre yönelik olarak 2030 ve 2050 senaryoları hazırlandı. Projede sektörlere ilişkin öne çıkan konular özetle şöyle: Sağlık sektörü alanında şehir hastaneleri sağlık ekosistemi için önemli bir fırsat haline getirilebilir. Medikal sanayi, dünya ile rekabette fiyat dışı unsurlara eğilmelidir. 3B yazıcı ile organ ve uzuv basımı ve tıbbi deneyimi Ankara için bir fırsattır. Ankara'nın sağlık sektörüne personel yetiştirme kapasitesi önemlidir. Yaşam bilimlerinde Ankara'daki AR-GE yatırımı dünya ortalamasının yarısından daha düşüktür. Sağlıkta yapay zekâ kullanımı Ankara için önemli bir fırsattır. 5G altyapısının sağlık için sunduğu fırsatlar incelenmeli ve değerlendirilmelidir. Bilişim sektörü alanında Ankara verinin de başkentidir. Yapay zekâ için aksiyon kaçınılmaz. Savunma teknolojilerinin farklı sektörlere uygulanması gerekir. Bilişimin multi disiplinler arası yapıda gelişmesini zorlayacak politikalar geliştirilip, uygulanmalıdır. Ankara'nın ilçelerinden birisi, 5G altyapısı ile akıllı şehir uygulamalarında gönüllü test merkezi olmalı ve dünyadaki sürücüsüz arabalar dâhil tüm şehir testlerine imkân sağlamalıdır. Bilişim ürünlerinin dünyaya yayılmasının önünde önemli engellerden biridir. Gıda ve tarım sektörü alanında büyükbaş hayvanlardan çıkan atıkların çevreye kazandırılması. Biyogaz üretimi, su kaynaklarının verimli kullanılması, kuraklık ve iklim değişikliklerine dayanıklı ürünlerin yetiştirilmesi, damla sulama sisteminin kurulması için teşviklerin verilmesi, tarımsal ürünlerde markalaşma, kimyon üretimi, Küçükbaş hayvancılık, makarna ve un sektörü, tiftik keçisi, akıllı tarım, insansız tarım, sentetik tarım, tarımda yapay zeka, internetten gıda alışverişi, tarım 4.0, Robotla tarım, tarımsal biyoteknoloji, AR-GE, seracılık, internet of plants, yapay et.

Ankara'nın Gelecek Senaryolarının ele alındığı toplantıya ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Fatih Çetinkaya ve Adem Ali Yılmaz, ATO Meclis ve Komite üyeleri ile çok sayıda konuk katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.