Ortak aklımız Ankara olacak

Ortak aklımız Ankara olacak

Ankara Kent Konseyi Olağan Genel Kurulu toplandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın çağrısı ile toplanan genel kurulda başkan ve yeni yönetim belirlendi.

A+A-

Ankara Kent Konseyi Olağan Genel Kurulu toplandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın çağrısı ile toplanan genel kurulda başkan ve yeni yönetim belirlendi. Toplam 264 delegeden 234'ünün katıldığı seçimde Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz oyların 233’ünü alarak Kent Konseyi’nin yeni başkanı oldu.

ÜST DÜZEY KATILIM

Ankara Kent Konseyi Genel Kuruluna, AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde grubu bulunan siyasi parti temsilcileri, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara Sanayi Odası Başkan Vekili Mete Çağlayan, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Kamu kurumları ile STK ve Belediye temsilcileri, Akademisyen ve Muhtarlar yoğun katılım sağladı.

ORTAK AKIL VURGUSU

Ankara Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen Genel Kurula katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş,  Ankara Kent Konseyi’ni oluşturan Başkent’teki kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, üniversiteler, siyasi parti temsilcileri ve muhtarlara, “Sizler, Ankara için hiçbir beklentiye girmeden bu şehre adanmış hayatlarsınız. Bu bilinçle Ankara’nın hikâyesine atılacak imzalarsınız” sözleriyle seslendi. Başkan Yavaş, Ankara Kent Konseyi'nin başkentin vicdanı, feraseti ve ortak aklını temsil edeceğini vurgulayarak, “Yönetim anlayışım gereği meşvereti önemsiyorum. Yerel demokrasinin güçlü bir enstrümanı olarak kent konseyinin, istişareyi merkeze alan ortak bir akıl mekanizması işlevi göreceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN YAVAŞ’TAN ÖNEMLİ MESAJLAR   

Anayasa ve kanunlar çerçevesinde çağın temel problemlerine çözüm üreterek Ankara'yı gelecek nesillere daha güzel biçimde teslim etmeyi amaçladıklarını belirten Başkan Yavaş, şu önemli mesajları verdi, “Özellikle altını çiziyorum, burası politik bir topluluk değildir. Ankara Kent Konseyi, Başkent Konseyidir. Başkent Konseyi’nin partisi Ankara’dır. Katılımcı ve çoğulcu demokrasi esaslarını işletmemiz gerekmekte. Yerel demokrasinin temel dinamiklerini, doyduğumuz şehrin hikâyesi için işler hale getirmeliyiz. Farklı vilayetlerden gelmeniz bizim zenginliğimiz. Ortak derdimiz de ortak aklımız da Ankara olacak. Başkent Konseyi, rekabete dayalı, husumete kapalıdır” dedi.

ANKARA’NIN EN BÜYÜK SORUNU SAHİPSİZLİK

Ankara’daki hemşehri derneklerinin kendi memleketleri için, meslek kuruluşlarının da kendi alanları için faaliyet gösterdiğine dikkat çeken AK Parti Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan, “Ankara’nın en büyük sorunu sahipsizlik. Ankara ile ilgili sivil toplum kuruluşu, dernek, vakıf son derece azdır” tespitinde bulundu. Ceylan bu nedenle Ankara Kent Konseyi’nin çalışmalarını önemsediğini söyledi.

ŞEFFAF KONSEY

Ankara Kent Konseyi Başkanı seçildikten sonra yaptığı teşekkür konuşmasında Başkan Yavaş’ın “Şeffaf Belediyecilik” anlayışına değinen Yılmaz, "Ankara Büyükşehir Belediyesi’ndeki şeffaflık ve kucaklayıcılığın Ankara Kent Konseyi özelinde de tebarüz ettiğini görmenin mutluluğu içindeyim. Bizler, tarihi mirasımızı, yürüyüşümüze yoldaş eylemek için bir aradayız; fitneyi fesada yoldaş eylemeyeceğiz. Dedikodunun, bozgunculuğun basit ruhlu insanların eğlencesi olduğunu unutmayacak ve kendi içimizde belirmesine asla fırsat vermeyeceğiz" diye konuştu. Ankara'nın barındırdığı nitelikli insan gücünü ve sanayi kapasitesini tam verimlilikle kullanılmadığının altını çizen Yılmaz, "Elbette son yıllarda özellikle savunma sanayi alanında güzel gelişmeler oldu. Fakat yeterli değil. Teknoloji ve sanayi açısından burada yeniden kurgulanacak bir silikon vadisi neden olmasın? Savunma sanayi alanında dünyadaki en büyük ilk 100 firmanın 4’ü Ankara’da. Demek ki mümkün olabilir. Tüketim ve ithalat odaklı ekonomiden, üretim ve ihracat odaklı ekonomiye geçiş bir lütuf değil, hayati bir ihtiyaçtır" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.