Uysal: Bu karar, TCMB’nin bağımsızlığına yapılan yeni bir darbedir

Uysal: Bu karar, TCMB’nin bağımsızlığına yapılan yeni bir darbedir

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması hakkında değerlendirmede bulundu

A+A-

Bu görevden alma ve yeni atama kararının iktisadi ve siyasi olarak ülkemiz aleyhine domino etkisi yaratacağına dikkat çeken Genel Başkan Uysal, yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti:

BU ÜLKE BU KADAR KÖTÜLÜĞÜ HAK ETMİYOR

“Bu görevden alma kategorik bir mana taşıyor. Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya ve yönetimi; iktidarla görev yaptığı dönemde Merkez Bankası’nın kurumsal itibarını erozyona uğratıcı bir ahbap-çavuş ilişkisi yürütmesine rağmen, böyle bir görevden alma yaşanıyor.

TÜRKİYE ALEYHİNE DOMİNO ETKİSİ OLACAKTIR

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nın görevdeki varlığının, travmatik bir dönemde bu zafiyet ve diğer olağanüstü şartlara rağmen piyasada bir kurumsal karşılığı vardı.

Son tahlilde, Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması ile Türkiye Ekonomisinin kurumsal derinliği açısından elde kalmış bir temel kolonu daha yıkıldı. Bu kararın iktisadi ve siyasi olarak Türkiye aleyhine domino etkisi olacaktır.

Ayrıca 23 Haziran Seçimleri’nin ortaya çıkmasına vesile olduğu ülkenin uluslararası düzlemde siyasi, iktisadi ve kurumsal kredibilitesi de kendi ayağına kurşun sıkarak yok ediliyor. Bu ülke bu kadar kötülüğü hak etmiyor!

Bu iktidarın içinde Türkiye’nin ve hükümetin içinde bulunduğu şartlarda Merkez Bankası Başkanı’nı görevden almanın ne manaya geldiğini görecek anlaşılan hiçbir kimse kalmamış!

“TCMB’NİN BAĞIMSIZLIĞINA YAPILAN YENİ BİR DARBE

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'yı görev süresinin bitmesine kısa bir süre kala bir gece yarısı görevden alınıp, yerine yardımcısı Murat Uysal’ın atanması TCMB’nin bağımsızlığına yapılan yeni bir darbedir. 

Başkanın görevi ve süresi TCMB Kanunu ile özel olarak düzenlenmiştir. Yasada belirtilen hususlar dışında,  Başkan istifa etmediği müddetçe, görevden alınamaz.  Para basılsın ve faizler düşsün diye yapılan bu hareket, ülkemize olan güvensizliği ve ekonomideki kırılganlığı daha da artıracaktır.

Türkiye’nin karşı karşıya olduğu sistematik çöküşün son perdesi, elde kalmış birkaç kurumsal çıpanın da yok edilmesiyle tamamlanıyor. Keyfi bir yönetime geçişin daha da katmerli olarak ortaya çıkacak maliyetlerini, topyekun ülkemiz ve bireyler kısa vadede görecektir.”
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.