Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dikkatli olalım

A+A-

Yaklaşık 4 aylık pandemi süreciyle birlikte artık hayatımız kısmen normalleşmeye başladı. Ama Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre korona virüslü vaka sayısının artışının en yüksek olduğu şehirlerden birisi de Ankara oldu.

Ankara nüfusu itibariyle Türkiye’de en büyük ikinci il. Onca müdahalelere rağmen hala maske takmayan sosyal mesafeyi korumayan vatandaşlarımız var. Hal böyle olunca Ankara başta olmak üzere diğer illerimizde de artış olması çok doğal.

Bu korona öldürücü. İnsanlar başına gelmedikleri sürece durumun ciddiyetinin farkında değil. Sağlık Bakanlığı’nın uyarılarına rağmen hala kurallara uymayan vatandaşlarımız var. Pandemi süreciyle birlikte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bir söylemi çok hoşuma gitmişti. “Evde televizyon izlemek, yoğun bakımda duvara bakmaktan iyidir” cümlesi her şeyi anlatır vaziyetteydi.

Evet risk geçmedi. Tehlike devam ediyor. Bu yüzden tüm vatandaşlarımız daha duyarlı olması gerekir. Özellik artık olan şehirlerde başta Ankara olmak üzere diğer şehirlerimizde maske sosyal mesafe kuralına uymalıdır.

Sağlık Bakanlığı’nın risk bitti artık sözüne kadar kurallara uyalım. Vatandaşlarımız özellikle emekli kesimi bu kuralları kulak arkası etmeye devam ediyor. Bakın Ulus’a, Kızılay’a her yer çalışmayan emekli riskli yaş grubu insanlarımızla dolu. Bu durum en çokta onlar için zor biliyoruz evet ama dişlerini sıkmaları gerekir. Evde oturmak yerine dışarı çıkıp hava almayı tercih ederlerse hepimiz için bir facia olur ve ölüm sayımız artar.

Bir uyarı da benden gelsin. İşyerinizde, ailenizde veya tanıdığınız insanlar arasından bu virüs belasının belirtilerini gösteren veya taşıyan varsa mutlaka devlete bildirin. Çünkü bunu saklamak en büyük ihanettir. Saklayarak başka insanların hasta olmasına hayatlarını kaybetmesine neden olabilir.

Eğer hastalık belirtisi olan kişileri saklarsak eğer bunlarla temas halinde bulunduğumuzda bizler bu riski evlerimize taşıyıp eşimize, çocuklarımıza ve dolayısıyla yakınlarımıza bulaştırmış oluruz.

Lütfen dikkatli olalım...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları