Ahmet Sandal

Ahmet Sandal

Yazar / Şair
Yazarın Tüm Yazıları >

Dil ve din

A+A-

Anadolu Gazetesi okurları için Ahmet Sandal dil ve din hakkında güzel bir yazı kaleme alıp bu önemli hakkında bilgilendirmede bulundu. Dilin bazen keskin bir bıçak olduğunu bazen de gönülleri fethettiğini dile getirdi.

1- "Dilinin müsaade ettiğini değil, dininin müsaade ettiğini konuş."

2- "Dilinden çıkana dikkat et, seni dinden de çıkarabilir."

3- "Dilin kemiği yok" diyorlar. Dilin kemiği din'dir, edeptir."

4- “Dilin güzelliği, dinin güzelliğindendir.”

5- “Dini ve dili bozmak en büyük iki ihanettir. Dini bozanlar Allah’a, dili bozanlar Ecdadına  ihanet etmişlerdir.”

6- “Dinde ve dilde sade olmak iyidir. Dinde sadelik ihlası, dilde sadelik samimiyeti getirir.”

7- “Dinden ve dilden para kazanlar tehlikelidir. En çok da dinden para kazananlar tehlikelidir. Allah (cc) bizleri onlardan uzak eylesin.”

8- “Dilde gösteriş beraberinde debdebe ve hevayı, Dinde gösteriş de beraberinde samimiyetsizlik ve riyayı getirir. Debdebe ve hevanın sonu bu Dünyada hüsrandır. Samimiyetsizlik ve riyanın sonu da Ahirette hüsrandır. Hüsran her zaman zararlıdır. Allah (cc) bizleri iki cihanda hüsrana uğrayanlardan eylemesin. Amin.”

9- “Çocukların gelecekteki mutluluk ve başarılarının iki şartı vardır. Bu iki şart, dini ve dili iyi bilmektir. Bu iki şartın sorumlusu ailelerdir. Anne ve Babalar çocuklarına dinini ve dilini tam olarak öğretmekle mükelleftir.”

10- “Dine sonradan eklenen ve zorlamayla sokulan şeylere bidat denir. Dile sonradan ve zorlamayla sokulan şeylere de uydurukça denilir. Bidattan ve uydurukçudan uzak durmak gerekir. İkisi de zararlıdır.”

11- “Din, Allah’ın, dil, Ananın emanetidir. İkisine de sahip çık.”

12- “İki cihanda gülmek ve mutlu olmak istiyorsan dinde samimiyet ve ihlas, dilde de güzel söz ve letafet şarttır.”

13- “Milletimizin gelişmesini istemeyenler öncelikle iki değerimizi yıkmayı hedeflemişlerdir. Bunlar dinimiz ve dilimizdir. Yıkıma önce bunlardan başlandığı için, bize düşen görev şudur. Dinimizi ve dilimizi iyi korumalıyız. Çünkü düşmanlarımızın ilk iki hedefi budur. Ey Müslüman Genç İnsan, dinine ve diline ebediyen sahip ol ve din ve dil üzerine olan bilincini koru. Vesselam…”

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları