Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Din bağımlısı hükümetler

A+A-

Efendim 70 senedir bu ülkeyi "din bağımlısı" hükümetler yönetiyormuş. Gerçekten öyle mi?

Bu ülkeyi laik, demokrat biraz din karışımlı dese daha güzel olurdu. Din bağımlı iktidarlar demesi doğru değil?

Ülkede yetmiş yıldır “din bağımlısı” iktidar gelmiş ola bilir. Asıl iktidarın dümeni kimde. Bunu neden söylemiyorsun.

İktidar olmak ülkeyi dindarlaştırmıyor. Adı dindarların yönetimde olması Türkiye “din bağımlısı” iktidarların elinde demenin mantığı nedir.

Bu sözler ülkede yaşayan insanların dinlerine karşı olan kin değil mi? Bu ülkenin tabanında dine bağımlılık var.

Ne kadar bozulsa da arı, duru din olmasa da, adı üzerinde ben dindarım diyenler çoğunlukta. Siz ne kadarda adını koymasanız bu dinin adı İslam.

İslam dinine tabi olanların adına Müslüman deniyor. Çekinmeyin nasıl olsa açmışsınız ağzınızı saçıyorsunuz kininizi koyun adını.

İslam dini demekten çekinme. Senin gibi din düşmanları yeni değil. Allah’ın nurunu söndürmek için çok uğraştılar ama bu nur bu topraklarda hep olacak unutmayın.

Türkler Anadolu’ya geldikleri günden beri bu toprakların üzerinde İslam’ın filizi durmakta…  Yıllardır ülke toprakları üzerinde sanat yaptığını sanan sanatsız din düşmanı bakın ne diyor.

“Efendim 70 senedir bu ülkeyi "din bağımlısı" hükümetler yönetiyormuş.” “Ona rağmen 70 senedir inadına tiyatro yapıyorlarmış...”

Çok büyük bir laf ediyor kendince. Anadolu insanlarının dinine hakaret etmeyi sanat sanıyor.

Sanat din düşmanı olmak mı? Bu ülke toprakları üzerinde tiyatro yapmak din düşmanlığı mı? Anadolu şehirlerinde bunlar yok iken de sanat ve sanatçı vardı. Bunlar “din bağımlısı” iktidarlara karşı yılardır direniyorlarmış?

Burada din dediği İslam... Birde bu şahsın adı da "Cihat"...  Değiştir adını Cihat... Yetmiş yıldır bu ismi taşıyorsun üzerinde. Yakışmıyor sana.

Neden cihat ismini kullanıyorsun. Sanki din bağımlısı gibi duruyor üzerinde! Cihatsız Cihat’a sormak lazım, şimdiye kadar gelen iktidarların dini neydi. Senin dinin belli oldu ben dinsizim, kitapsızım, ben İslam’ın karşıtıyım diyorsun da. Yetmiş yıl önce yönetenlerin dini başka mıydı?

Onların dinleri yok muydu? Demek oluyor ki dinsiz sanatçının sözlerinde şunu anlamlıyız onlar dinsizdi. "Biz Müslümanlara rağmen 70 yıldır İslam düşmanlığı yapıyoruz" diyemediği için böyle anlatıyor derdini...

Bu tipler Müslüman görünce öcü görmüş gibi olanlar. Güya İslam karşıtı bir toplum dizayn devrimcileri. Devrimcilikleri de kalmadı nesilleri tükeniyor tutacak dal arıyorlar. En son dalları da ellerinde gidecek diye korkuyorlar. Korkunun ecele faydası yok evrimci cihat.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları