İlhami Şahin

İlhami Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

DOĞRU KARİYER TERCİHİ VE DOĞRU KAMPÜS

A+A-

YKS’ ye katılan ve  TYT ’de 150, AYT ve YDT ’de 170 baraj puanlarını geçen adaylar için  lisans ve önlisans tercih ekranının açılması yaklaşmakla beraber tercih yapmayı planlayan adaylar heyecan içinde  tercih zamanını  bekliyor.   Üniversiteli olmak ve  kariyer planları doğrultusunda kariyer yolculuklarında yeni  ufukları keşfetmek, kariyer basamaklarını tırmanmak,  kariyer hedeflerinin peşinden  koşmak, doğru kampüse ulaşmak için adaylar  adeta  gün sayıyorlar. Adaylar için  YKS sınavı kadar  tercih süreci de çok önemli tercih sürecini en iyi şekilde yönetmek ve planlamak için adaylara, ebeveynlere , rehber öğretmen ve eğitim danışmanlarına  çeşitli   büyüklükte  görevler düşüyor. 

C:\Users\hp\Desktop\silll\b6c3178b-2239-480f-85a2-ccbc270f221f.jpg

ÖSYM “ https://www.osym.gov.tr” internet sayfasından adayları gerekli adımlar konusunda bilgilendirmek amacıyla  duyuru yayınlamıştı. 

DUYURU

(28 Temmuz 2020)

2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS): Tercih İşlemleri

2020-YKS tercih işlemleri, 06 Ağustos 2020 tarihinde başlayacaktır. Adaylar tercihlerini, 06-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Tercih işlemleri, 14 Ağustos 2020 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

Adaylar, 2020-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. 'Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları Bölümü' mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır.

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır.

Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki T.C. Kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. T.C. Kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır.

2020-YKS adaylarına ve kamuoyuna önemle duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

Kalın sağlıcakla.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları