Mustafa ALTINTAŞ

Mustafa ALTINTAŞ

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Doğu Türkistan

A+A-

Doğu Türkistan "Kanayan Yaramız"dır...

"Güneşin Doğduğu ama İnsanlığın Battığı Yerdir"...

Doğu Türkistan'lı olmak "Öz Yurdunda Esir" Olmaktır...

"Müslüman Olmak" suçtur Doğu Türkistan'da...

Günümüzün "En Büyük Açık Hava Hapishanesi" Doğu Türkistan'dır...

"Ata Yurdum işgalde taş yağar, rahmet yağmaz,

İçimden taşan seller gözlerimden dökülür.

Gözüm ıslak gönlüme bir gökkuşağı doğmaz,

İçimden taşan seller gözlerimden dökülür..."

Özcan İşler bu dizelerle ağıt yakmıştı Doğu Türkistan'a... Ne kadar üzülsek, ne kadar ağıt yaksak az Doğu Türkistan için... Bilindiği üzere son günlerde bir kaç Doğu Türkistanlı kardeşimiz Uygur Türkleri'ne uygulanan baskıyı protesto etmek için 1 Aralık'ta İstanbul'dan yola çıkarak Ankara'ya doğru yürümeye başlamışlardı. Erşidin Erkin ve Ali Zülfikar isimli bu kardeşlerimiz Cumhurbaşkanı'na ulaşarak sorunlarını anlatmak ve yardım istemek niyetindeydiler. Peki asıl dertleri neydi? Biz Doğu Türkistan'ı ne kadar biliyoruz? Ata yurtlarımızdan, onların sorunlarından haberdar mıyız? Doğu Türkistan'ın nerede olduğundan haberimiz var mı?

Bir çoğumuz milli bilinçten yoksun olarak yaşayıp gitmekteyiz. Sorsak herkes vatansever, herkes atasını, yurdunu bilir... Doğu Türkistan Orta Asya'nın orta bölümünde yer alan Türkistan'ın doğu kesimidir. Türkistan, batıda Hazar Denizi'nden, doğuda Altay ve Altın Dağları'na; güneyde Horasan, Karakurum Dağları’ndan, kuzeyde Ural Dağları ile Sibirya'ya kadar uzanmaktadır. Doğu Türkistan; Türkistan'ın doğusunda ve Asya kıtasının tam ortasında bulunmaktadır. Güneyde Pakistan, Hindistan, Keşmir ve Tibet, güneybatı ve batıda Afganistan ve Batı Türkistan, kuzeyde Sibirya ve nihayet doğu ve kuzeydoğuda Çin ve Moğolistan ile sınırdır. Doğu Türkistan, 1949'dan beri kızıl Çin'in kontrolü altında varlığını devam ettirmektedir.

Doğu Türkistan'da yaşananlar gün geçtikçe Türk-İslam dünyasını derinden yaralıyor.  Reuters'in son haberine göre; Doğu Türkistan'ın kırsal kesimlerinde etrafı yüksek duvarlarla çevrili inşaatlar devam ediyor. Başta da söylediğimiz gibi orası dünyanın en büyük açık hava hapishanesi... Ayrıca son bir yılda eskiye göre 3 kat daha da büyüdü... Dahası Çin, bu kamplara kılıf olarak "eğitim merkezi, rehabilitasyon merkezi" gibi isimler vermekte...1 milyon Müslüman Uygur Türkü bu kamplarda tutulmakta...Erkeklerin sakal bırakması ve kadınların da uzun kıyafetler giymesi kısıtlanmış durumda... Halkın düğünlerde alkol almaya zorlanması da işin tuzu biberi...

Bu acıları yaşayan insanlarla görüşmeler yapılmış, yaşadıkları sorulmuş ve çok korkutucu cevaplar alınmış... Yine Müslüman bir Uygur Türkü yaşadıklarını şu şekilde dile getirmiş: "Beni alıp bir odaya götürdüler. Metal, sandalyeye benzer bir cihaza bağladılar. Bu cihaza zincirlendiğinizde ayakta kalıp hareket edemiyorsunuz. Göğsünüz açıkta kalacak şekilde kollarınızdan metal cihaza bağlanıyorsunuz. Cihaza bağlı kaldığım 6 saat sonra tüm vücudum perişan haldeydi. Sadece 10 dakika bu cihaza bağlı kaldıktan sonra bedeniniz dayanamaz hale geliyor. Hareket ettikçe demirler vücudunuza temas ediyor. 6 saat sonra ise acı dayanılmaz hale geliyor."

Bunun benzeri bir çok örnek sayabiliriz fakat örnek saymanın hiç kimseye bir faydası olmadığı gibi duyduğumuz acıyı da katlıyor. Çin'in bu uygulamalarından vazgeçmesi ve soydaşlarımızı serbest bırakması gerekmektedir. Doğu Türkistan Türklerine uygulanan bütün engeller kaldırılmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir an önce bu konuyla ilgili çalışma yapması gerekmektedir. Eğer burası Türkiye ve bu milletin adı da Türk milleti ise bu bilinçle hareket edilmelidir. Nerede bir Türk ve Müslüman varsa orası bizim ilgi alanımız olmalıdır. Dünyanın neresinde olursa olsun bizim soydaşlarımızın ve din kardeşlerimizin dertlerine ortak olmak Türk olmanın gereğidir. Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz asla yalnız değildir. Bir nebze olsun bu yazdıklarımızla sesimizi duyurabiliyorsak, birileri için farkındalık oluşturarak bilinç kazandırabiliyorsak, bu durum bizim için bir onur ve gururdur. Al bayraktan gök bayrağa selam olsun. NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE!..

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları