Bahattin Demiray

Bahattin Demiray

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Doğum günümüz

A+A-

Yaşamında tatlı anılarımızı, anlatılmasının, günü ancak doğum günlerinde olmaktadır. Bir tatlı hatıraları, hiç duymadığım tatmadığım lezzetleri ancak o günde tadılabiliyor.

Günümüzde doğum günleri maalesef çeşitli içkilerle, malayani eğlencelerle, çılgın partilerle, batılıların çeşitli danslarıyla kutlanarak anlam ve önemi sanki böyle kutlanınca güzel olur düşüncesindeyiz.

Günümüzde batının bizlere dayattığı doğum günü kutlamalarını gördükçe yüreğim burkulur, bunun da bizce nasıl kutlamalıyızı daima kendime sormuşumdur.

Doğum günleri bizde de kutlanmalı ama nasıl?

İslamiyet'te doğum gününü kutlamak vardır, Allahü teâlâya şükretmek olur. Mevlid kandili, Peygamber efendimizin doğum günüdür. Peygamber efendimiz, Pazartesi günü oruç tutardı. Sebebini sorduklarında, (Bugün dünyaya geldim. Şükür için oruç tutuyorum) buyurdu.

Batıların yaptığı happy birthday to you lu her türlü çılgınlıkların ahlaksızlıkların sergilendiği, içkilerin içildiği sabaha kadar eğlenilen kutlama partili, değil, örf ve ananevimizdeki geçmişimiz deki kültürü geleceğe taşıyabile bilen bir kutlama, ancak güzel olur. Bizim öncelikle kutlamalarda yapacağımız en önemli görev; kişiyi bize veren Yaratıcımıza şükür olmalı. O gün annemizin veya bilenlerin hazırladığı el yapımı doğal pastalar ikram edilmeli, akşamı, kuranla, hadisle dualarla, kendisine söyletmeli ve yaşamın güzelliklerinden geçmişteki insanların hayatlarıyla yaşaması gereken hayatın özlemini hissettirmeliyiz. Güzel ahlâk sahibi olmak bir insan için çok önemlidir. Resulullah s.a.v. Efendimiz: "İyi huy hataları eritir, günahları temizler. Tıpkı güneşin gökten düşen kırağıyı erittiği gibi" buyurur.

Hepimizin dış temizliğe olduğu kadar iç dünyamızın temizliğine ihtiyacı var. İyi sıfatların kötü sıfatlara hakim olması insanı olgun yapar. Bunun için insanın yalnızca dış temizliği, beden sıhhatiyle değil, iç dünyasının temizliğiyle de, sağlığıyla da ilgilenmesi gerekir. Her şey doğum günü kutlaması ile hal olamıyor. Kişinin diploma peşinde değil, iyi bir birey olmanın önündeki engellerin neler olacağını da anlatılmalı... Vals ederek değil, o günü halk oyunlarıyla, ezgilerle, sevgi gösterileriyle, kültürümüzü örfümüzü yansıtmalıyız. Yaşamımızın nerede nasıl biteceğini kimse bilemez. Müslüman doğduk, Müslüman ölmenin ufkunu geçmişteki örneklerle belirtmeliyiz.

İki gözümün nuru seni gönderenden dolayı seni sevdiğimi nasıl şükür ettiğimi bir bilsen. Sevgiden ve dostluktan oluşmuş yaşamın ve düşünen birinin olduğunun sevincini, mutluluğuna sımsıkı sarıl ve ümidini koskoca bir yıl boyunca hiç yitirme!

Dedelik yıldızlar gibidir, onları her zaman göremezsin ama senin için her zaman var olduklarını ve seni düşündüklerini bilirsin belki bir gün beni göremesen de bil ki yanındayım...

Senin gibi toruna sahip olduğum için kendimi çok farklı hissediyorum. Dünyada eşsiz bir güzellik varsa o da senin kalbindedir. Rabbimize hamd etmem adına sen iyi ki evimize geldin ve şeref verdin. Bizleri şenlendirdin! Bir yıl daha bitti, ama sakın üzülme zaman çabuk geçiyor diye... Unutma ki herkes aynı hayatı yaşıyor. Bu yılın sonunda geriye baktığında umarım "harika bir yıldı" dersin?

Dileğim bugün dilediğin tüm dileklerinin senin için hayırlı olması. Hoş geldin, dualarım seninle. Bil ki kalbimin en derin yerinde olarak bugünü seninle kutluyorum. Bu vesile ile doğum günü kutlayanlara yazımızın bir ışık olması ve DOĞUM GÜNÜNÜ kutlayacaklara sevgi ve saygılarımı sunar, nice mutlu ve güzel yıllar geçirmenizi niyaz ederim…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.