Salih Kurnaz

Salih Kurnaz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dörtten fazla evlilik O’na mahsustur

A+A-

“İlk cahiliyet dönemi kadınlarının dışarı çıktığı gibi çıkmayın, yani İslamdan önceki cahiliyet adeti gibi süslerinizi göstererek ve görünmek için kırıtarak çıkmayın. Bu ayet bu emir ve yasak ile Resulullah’ın hanımlarına yalnız ‘tesettür’ü değil, özellikle ‘hıdr’i, yani yabancı erkeğe hiç görünmemek demek olan ‘muhaddere’liği dahi vacip kılmıştır. Diğer İslam kadınları için ileride geleceği ve Nur Süresinde geçtiği üzere tesettür vacip ise de, ‘Hıdr’ vacip değil müstehaptır. Bütün İslam kadınlarının da Peygamber’in hanımlarının hayat tarzını ve ahlakını örnek edinmeleri elbette bir hakları ve şerefleridir. Fakat hepsine muhaddere olmaları farz olsaydı, bunda güçlük olurdu.

Onun için ilerde ‘Ey peygamber! hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle: bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman örtülerini üstlerine alsınlar, vücudlarını örtsünler.’ (Ahzab:59) ayetinde tesettür emri bütün müminlerin hanımlarına genelleştirilmiş olduğu halde, burada ‘Evlerinizde oturun’ (Ahzab:33)emri ile ‘Sizler herhangi bir kadın gibi değilsiniz.’ (Ahzab:32)diye nitelenen Peygamberin hanımlarına hitaben gelmiştir.”(M.Hamdi Yazır:6/309-310) “Bir zorunluluk bulunmadıkça evde oturmak, evden dışarı çıkmamak bu ayetle Peygamber hanımlarına farz kılınmıştır. 33.ayetin ‘daha önce Cahiliye dönemi’ diye tercüme edilen kısmını, İslam’dan önceki dönem olarak anlıyoruz.” (Kur’an yolu tefsir:4/381-382)

“Muhakkak ki Allah, benim cennet ehlinden başkası ile evlenmeme razı olmadı.”

(İbn Hacer el-İsabe)-(M. Emin Yıldırım, albüm:99)

“zevceler, pak zevceler…

Ardında göz ufkunun,

0nları sır peçeler.

Onlarda ismet hicap;

En incesi duygunun,

Her fazilet, her icap.”(N.Fazıl:114)

GENEL BİLGİ

Dörtten fazla evlilik O’na mahsustur: “Allah’ın verdiği dörtten fazla hanımla evlenme izni sadece ona (Peygam bere) mahsustu. Toplumun geri kalanı bu izne dahil değildi.”(E.Siraceddin:228)-(S.Suruç:2/70)

Ahzab:50.ayet:“Ey Peygamber!

• Mehirlerini vertdiğin hanımlarını,

• Allah’ın sana ganimet olarak verdiği ve elinin altında bulunan cariyeleri,

• amcanın, halanın, dayının ve teyzenin seninle beraber göç eden kızlarını sana helal kıldık.

• Bir de Peygamber kendisiyle evlenmek istediği takdirde, kendisini peygambere hibe den mümin kadını, diğer müminlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helal kıldık).

Kuşkususz biz, hanımları ve ellerinin altında bulunan cariyeleri hakkında müminlere neyi farz kıldığımızı biliriz. (Bu hususta ne yapmaları lazım geldiğini onlara açıladık) ki, sana bir zorluk oluşmasın. …’ (Ahzab:50)”(H.Karaman, heyet, meal, diyanet)

“Nisa süresinin 3.ayetinde dörtten fazla evlenmeye izin verilmediği halde, bu ayette (Ahzab:50) de Resulullah’ın dörtten fazla hanımla evlenmesine müsaade edilmiştir. Resulullah’a has olan bu müsadenin hukuki, içtimai, siyasi ve eğitimle ilgili sebepleri vardır. Hz.Peygamber dışındaki müminlere verilen birden fazla evlilik izni ve bunun sınırları hakkında bak. Nisa:3’ün açıklaması.” (H.Karaman, heyet, meal:423)

Daracaık naz hududu: “Temizlikte, incelikte, fazilette, ibadette, haşyette, teslimiyette hepsi birbiriyle yarış halinde ve hepsi birbiriyle, en iyi ülfet ve muaşeret içinde. Aralarında daracık naz hududu dışında en küçük bir geçimsizlik yok. Annelerimiz onlar, müminlerin anneleri. Mümin vasfımızın bağladığı anneler. Aziz annenin daha üstünü.” (N.Fazıl:492)

Birden fazla kadınla evlendi:“Resulullah(s.a.v)şöyle buyurdu: ‘Allahü Azimüşşan Celle Şanühü, Resulüne yalnız bir hatunu tezvic etmedi. O hatundan başka hatunları da tezvic eyledi!’ diye haber verdiler.”(K.Davud:397-398)

Devamı yarın

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.