Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dostlarımızı unutmayalım

A+A-

Sıcak havaların insanları adeta bunalttığı şu günlerde sokaktaki dostlarımızı lütfen unutmayalım. Hayatımızın bir parçası olan bu güzel canlılar sayesinde yaşamımız renkleniyor ve stresten uzaklaşıyoruz. Yani onlar Cenab-ı Allah’ın bizlere emanet ettiği sessiz varlıkları.

Malum Ağustos ayına girdik havalar çok sıcak ve sokaktaki dostlarımız su bulmakta zorlanıyorlar. Sıcaklarda su bulamayan sokak hayvanları için lütfen kapınızın önüne, parklara, sokaklara bir kap su koymayı unutmayın. Onlara el uzatıp hayatlarını rahat geçirmelerine vesile olalım.

Bunaltıcı sıcakların yaşandığı şu günlerde sokak hayvanları su ve barınma sıkıntısı çekebiliyor. Su bulamayan sokak hayvanları için sosyal medyada "Bir Kap Su" ve “ Bir Kap Mama” kampanyaları düzenleniyor. İmkanı olanlardan sokak hayvanlarına yardım talep ediliyor ve genelde buna kayıtsız kalmıyor güzel ülkemin insanları.

Onlar bize Cenab-ı Allah’ın birer emaneti bunu unutmayalım. Onlara yaptığımız eziyetin ve sıkıntıların kat kat fazlasını çekeceğimizden sanırım hepimizin haberi olsa gerek. Bazen sosyal medyada bazen televizyon kanallarından görüyoruz hayvanlara nasıl eziyet ve işken edildiğini. Bari yardım yapmıyorsak canlarını yakmayalım bu bile yeterli olur. Çünkü bir canlının yaşam hakkına saygı duymak hepimizin görevi.

Önceki gün sosyal medyada kısa bir video gördüm. İnsan diyeceğim insan görünümlü bir zavallı bir kediyi duvarın üstüne çıkarmış kendisi sanırım etli bir şeyler yiyor kedinin ağzına götürüp geri çekip kendi ağzına atıyor. Bunu mütemadiyen birkaç kere yaptı ve hayvan miyavlaya miyavlaya bir hal oldu bir tek lokma o insan görünümlü zavallıdan alamadı.

Sonra o video ile ilgili yorumları okudum nasıl bir nefret, nasıl bir kin oluşmuş o insana karşı ve akıl almaz yorumlar gelmiş. Ama çoğunluğu şunu demiş “Acaba Hangisi Hayvan” bu sözün üzerine diyecek başka bir söz yok sanırım. Gerçekten insan bazen düşünüyor onlar hayvan olarak bizlere ne dersler veriyor da biz almasını bilmiyoruz.

Onlar yavrularına nasıl şefkat ve ilgi gösteriyor çoğu insanoğlunda bunun zerresi yok. Dünyaya getirdiği çocuğu cami avlusuna bırakan mı, sokağa terk eden mi hangi birisini sayayım size sevgili okurlarım. Lütfen elimizden gelen yardımı ve desteği verelim. Çünkü onarla hayatımız güzel onlarla bu dünya güzel ve onlarla yaşamak zorundayız başka yolu yok.

Sıcak günlerde kapınızın önüne, bahçenizin bir köşesine veya sokaktaki bir ağacın altına bir iki kap su koyun imkanınız varsa biraz mama koyun onlara unutmadığınızı gösterin. Sağlıklı ve keyifli hafta sonları diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları