Eflatun Neimetzade

Eflatun Neimetzade

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünya Azerbaycanlılar Günü

A+A-

31 Aralık tarihinin önemi Azerbaycan halkı için büyüktür. Ve bu anlamlı günde bütün Azerbaycan halkı, ölmez liderimiz,  mahrum Cumhurbaşkanımız, Ulu Önder, Haydar Aliyev’i hasretle, özetle hatırlıyor. Zaten onun şerefli adı halkımızın kalbine ebediyen yerleşmiştir. Fakat 31 Aralık bizim için gerçekten anlamlıdır, çünkü bu günü Ulu Önderimiz “Dünya Azerbaycanlılar Günü” olarak adlandırmış ve bu tarihi gün kalplerimize ebediyen yerleştirmiştir. Bu gün, dünyanın çeşitli kutuplarında yaşayan 55 milyon Azerbaycan Türklerinin aziz günüdür. Hepimiz bu günü özetle hatırlıyor, anıyor ve bir araya toplanıyoruz. Bu muhteşem günde dünya insanlarına sevgi, barış ve dostluk dileklerimizi ifade ediyoruz. Nasıl da güzel ve hoş bir gündür, 31 Aralık… Eski yılın son günü…

 Sadece Azerbaycan coğrafyasında mı yâd ediliyor? Hayır, elbette. Dünyada yaşayan bütün Azerbaycanlılar ve Türkler de bu günü aziz gün olarak anıyorlar. Örneğin, Rusya’da, Amerika’da, Avustralya’da, Fransa’da, Almanya’da ve dünyanın hemen-hemen her ülkesinde yaşayan dünya Azerbaycanlıları bir araya toplandıklarında, bu ülkelerde yaşayan Türkler de kendiliğinden bu toplantılara katılanlar vardır.

 

DÜNYA AZERBAYCANLILARI DAYANIŞMA GÜNÜ

31 Aralık “Dünya Azerbaycanlıları Dayanışma Günü” ilan esildiğinde dünyada yaşayan bütün Azerbaycanlılar adeta hareketlendiler. Bir araya gelip vatan topraklarının savunmaları için kenetlendirmiş oldular. Bu fikri sadece yüksek zeka ve deneyimli devlet adamı yapa bilir.   Avrupa Birliği, Amerika, Fransa, Almanya ve Avustralya gibi büyük ülkeler dâhilinde yaşayan ortalama üç milyonun üzerinde (tüm dünyada 55 milyon) Azerbaycanlılar his ettiler ki, onların dünyada devletleri ve ana vatanları vardır. Cumhurbaşkanları onların da hak ve özgürlüklerini savunuyordur. Bu soydaşlarımızda kendilerine olan güveni, sorumluluğu, vatanına olan bağlılığı, istikrarı, sevgi duygularını yükseltti. Bu çağrı ile onlar rahat ve güvenli şekilde vatanlarına geliyorlar, oraya yatırımlar yapıyorlar. Ayrıca topraklarının yüzde yirmisi işgal altında iken onlar vatan topraklarına adeta bağlamış oldular.  Uzun yıllardır topraklarınızın Ermeni teröristler tarafından işgalini “İl Gazetesi” ve “ANADOLU” gazetelerinde, TV kanallarında dile getiriyorum. YAYDER Derneğinin kurucu Başkanı olarak Türkiye’de Diaspora faaliyetini yürütmekteyim. Faaliyetimiz hakkında değerli Sefirimiz Faik Bağırov devamlı teşriflerini getiriyor, Derneğimizin daha aktif faaliyeti için elinden gelen yardımları yapıyordur. Örneğin Nizami Gencevi’nin doğumunun 870 yılı etkinliğini göstermek isterim. Şunu ifade etmeliyim ki Derneğimiz halkımızın bütün tarihi etkinliklerini, bayramlarını aralıksız yâd ediyor. Sefirliğimizin bütün etkinliklerinde tüm üyelerimiz aktif iştirak etmekteler. Ve Sefirimiz de etkinliklerimize destek veriyordur. Dünya şairimiz Nizami Gencevi örneğini özellikle vurgulamamın amacı vardır. Çünkü Türkiye’deki soydaşlarımızın pek çokları bile Nizami Gencevi’nin hala da Azerbaycan şairi olduğunu bilmiyorlar. Bu tüm Dernek üyelerimizi de rahatsız ediyordur. Ve düşüncelerimizi, rahatsızlık duyduğumu hürmetli Sefirimiz Faik Bağırov’a ilettiğimde bir öneri teklif etti bana.  T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Azerbaycan Turizm ve Kültür Bakanlığı ve Sefirliğimiz büyük şairin 870 yılı jübilesini yâd edecektir yakınlarda. Teklif ediyorum ki,  Başkanı olduğunuz YAYDER Derneği de bizimle birlikte büyük şairin doğumunun 870 yılı etkinliklerinde birlikte organizesine katılsın. Elbette bizim için onur ve kıvanç oldu bu teklif. Hemen Yönetim Kurulu faaliyete başladı. Ve tüm afişlerin, program çalışmaları yanı sıra Uluslar arası İlmi Kongrenin organizasyonunu da TÜRKSOY binasında hep birlikte organize ettik. Bakü’den Milletvekili Prof. Dr. Nizami Ceferov, Devlet Sanatçısı Prof. Firangiz Alizade, Türkiyeli kardeşimiz Doç. Dr. Yakup Ömeroğlu ve Prof. Dr. Eflatun Neimetzade ilmi konuşmalarıyla Kongreye renk kattılar. İştirak edenler soru sordular. Etkinlikte bakanlar, milletvekilleri, Ankara’nın aydın insanları iştirak ettiler. Ayrıca burada yaşayan Azerbaycanlılar kururluydular, seviniyordular.

Elbette bütün bu etkinliklerdeki amaç Dünya Azerbaycanlılarla Türk soydaşlarımız arasındaki kardeşliği bağlarımızı pekiştirmek,  kültürümüzü, medeni irsimizi, örf adetlerimizi, geleneklerimizi tanıtmaktır.

             

VATAN TOPRAKLARI PEŞKEŞ EDİLEMEZ

Derneğimizin başka faaliyeti ise “Anadolu” ve “Ankara İl” gazetelerinde ülkemizin edebiyatı, sanatı, geçmiş tarihi, yazarları, şairleri, ressamları yazı sıra Garabağın Ermeni teröristleri tarafında işgali ve Hocalıdaki etnik temizleme tarihini bütün gerçekleriyle Türkiye’deki kardeşlerimize tanıtmaktır. Sadece şunu ifade etmeliyim ki, bu konu üzerine yüzlerce tam sayfa yazılar yazdım. Bu gün de yazmaya devam ediyorum. Ve makalelerimi sadece YAYDER Başkanı sıfatıyla değil, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı “Respublika’ Gazetesinin Türkiye Temsilcisi olarak da yazmaktayım. Dünyanın her köşesinde Türkler acı çekiyorlar. Neden mi? Batı ve Avrupa devletleri ikili standart uyguluyorlar buna göre.

Garabağ ve Hocalı’da  Azerbaycan Türklerine karşı etnik temizleme yapılmıştır. Bunu hiç kimse inkâr edemez. Bu büyük haksızlıktır, bu dünya devletlerinin de ayıbıdır. Dünyada demokrasi ve hukuku savunan devletler Garabağ ve Hocalı katliamı hakkındaki suskunluklarını bu gün de sürdürürler. Tarihte hep böyle olmuştur, ama Allahın sabrı büyüktür. Hak, adalet sonunda zafere ulaşacaktır. Neyin pahasına olursa olsun bu zulmün sonu yakınlaşıyor. Garabağ toprakları mutlaka azat edilecektir. Ermeniler pişman olacaklar ve yaptıkları zulmü tarihten silemezler, diyorum. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri artık 1990 yıllarındakinden çok farklıdır. Güçlüdür, başarılıdır ve tek başına topraklarımızı azat etme gücüne sahiptir. Bunu 2016 yılı Nisandaki ilerlemeler göstermiş oldu. Pek çok ilçeler, köyler, stratejik noktalar düşmenden geri alınmıştır. Buna kimsenin şüphesi olmamalıdır. Hak, adalet er ya geç olsa bile sonunda yerini bulacaktır.

Yazımın evvelinde Dünya Azerbaycanlılar Günü konusunu dile getirdim. Bu gün Azerbaycan devletinin kurucusu ve yaratıcısı, Ulu Önder Haydar Aliyev’in Dünya Azerbaycanlılarına armağanı gibi düşünmeliyiz. Çünkü o günü Dünya Azerbaycanlıların tümü adeta bir araya toplanıyor. Uzak olsalar bile o gün kenetleniyoruz, tüm Türkler bir bütün oluyoruz.   

 

HAYDAR ALİYEV, AZERBAYCAN’I DÜNYA DEVLETİ YAPTI

Şimdi genç, dinamik devlet ve siyaset adamı Cumhurbaşkanı, Sayın İlham Aliyev, babasının devletçilik siyasetini şerefle, azimle, büyük başarıyla yürütüyor…  Ülkemiz devamlı yükselişe doğru hızla tırmanıyor. Sayın İlham Aliyev ifade etti ki, böyle petrol dışı ekonomi yükselişimiz dünyanın hiçbir ülkesinde mevcut değildir. Azerbaycan, kısa zaman diliminde dünyanın en gelişmiş ülkeleri sırasında üst sıralarda yerini alacaktır.

 Ferahlı haldır haldır ki, pek çok çalışmaların fazlasını, Haydar Aliyev Vakfı’nın Başkanı, JUNESCO’nun İyi Niyetli Sefiri, Milletvekili Sayın Mehriben Aliyeva’nın teşebbüsü ve yardımlarıyla gerçekleşiyor

Dünya Azerbaycanlılarına yeni 2017 yılında bir daha sesleniyorum! Daha güçlü olmamız için bir birimize sımsıkı kenetlenmeliyiz. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in bu gün yürütmüş olduğu Haydar Aliyev siyasi kursunu müdafaa etmeli, ülkemizin kuvvetlenmesini namına el ele vermeliyiz.

Güç birliktedir, güç adalettedir, güç hukukun üstünlüğünü korumamızdadır.

31 Aralık Dünya Azerbaycanlılar Günü’nü Dünyadaki soydaşlarımı bir daha kutluyorum, yeni 2017 yılında Dünya Azerbaycanlılarına ve Dünyadaki tüm Türk kardeşlerimize mutluluklar diliyorum.

Ne Mutlu Türküm Diyene!

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.