Bahattin Demiray

Bahattin Demiray

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünya imtihanı

A+A-

Dünyaya imtihan için gönderilen insanlar, Hz. Adem a.s.ın ilk imtihanı gibi, kazançta haram ve helal yolla elde edilen yiyecek içecekler ve nefsin hastalıkları olan, gurur, isyan, cehalet, hırs, iki yüzlülük, yalan, helal olmayan kadınlarla evlilik dışı olma, iyilikleri silme, vefasızlık, sui zan, kibir, cehalet, kötü alışkanlıklar, ırkçılık, kin ve nefret, dedikodu, hayra engel olma, dil belasından sakınma, öfke ve gayz, sabırsızlık, amel etmeme günahların geldiği yerlere duyarsızlık, duygu ve nefsi ilah, zulüm, gibi hastalıklardan ancak, işlenilen günaha bir daha dönmeme olan Nasuh tövbesi ile namaz, oruç, zekat, infak, imkanı varsa hac ibadetleri, zikir, ruhun istekleri ile Salih ameller ile sabır ve namazla Allah c.c.den yardım isteyerek her işi takvalı yaparak imtihanın aşılabileceği ayet ve hadislerde bildirilmektedir.

Meleklerin amiriyken, başına gelecekleri bilmeyen İblis (Levhi Mahfuzdaki ismi Sözlükte çok aşırı meyus olan, ümitsiz anlamına gelen, aynı zamanda Allah'a isyan eden, Hz. Adem'e (a.s.) secde etmeyi reddeden ve Kıyamet gününe kadar insanları saptırmak için Allah'tan mühlet isteyen cine verilen addır. Bu cine şeytan da denir)

Allah c.c. Hz. Adem a.s. secde etmesini emredince; (2-34 - Ve o zaman meleklere: "Âdem'e secde edin!" dedik, hemen secde ettiler. Yalnız İblis dayattı, kibrine yediremedi, inkârcılardan oldu.) 38:75 - Allah: "Ey İblis! O benim kudretimle yarattığıma secde etmene ne engel oldu? Kibirlenmek mi istedin? Yoksa yüksek derecelerde bulunanlardan mı oldun?" dedi.38:76 - İblis dedi ki: "Ben ondan hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın." 38:77 - Allah: "Hemen çık oradan, artık sen kovuldun." 38:78 - "Ve elbette lanetim ceza gününe kadar senin üzerindedir." buyurdu. 38:79 - İblis: "Ya Rab! O halde insanların diriltilecekleri güne kadar bana mühlet ver." dedi. 8:80 - Allah: "Haydi belirli bir vakte kadar mühlet verilenlerdensin" buyurdu. 38:81 - Allah: "Haydi belirli bir vakte kadar mühlet verilenlerdensin" buyurdu. 38:82 - İblis: "Öyle ise izzet ve şerefine yemin ederim ki, ben onların hepsini mutlaka aldatır, saptırırım." 38:83 - "Ancak içlerinden ihlas ile seçilmiş has kulların müstesna" dedi. İblis, Allah'ı inkâr ettiği için değil, ‘’ küfrünün sebebi, yalnız emre itaat etmemesi değil, onu beğenmemesi emre itaatsizlik ve kibirlenerek kendi kıyasiyle tenkit etme, eleştirmesinden dolayı kâfirlerden oldu. Akaid ve fıkıh kitaplarında küfre nispet etmenin bir kısmı da bu esasa dayanmıştır. Buda "Onlar ki, söz verip bağlandıktan sonra Allah'a verdikleri sözü bozarlar." (Bakara, 2/27) ayetiyle bildirilmesi vardır.

Kendini daha şerefli gördüğü yaradılışında ırkçılığını ön plana tuttu, kibri ile tepeden bakarak Hz. Adem a.s. secde edeceği yerde arkasını çevirdi, diğer bütün melekler bu emre uyarak kapandıkları secdede uzun bir müddet beklerken o sipsivri olarak ayakta kaldı. Melekler başlarını kaldırıp da onun kendileri ile birlikte secde etmemiş olduğunu görünce şükür maksadı ile ikinci sefer secdeye kapandılar. O ise secde edenlere bakarak, onlara katılmayı asla düşünmeyerek ve Allah c.c.’'in emrine hiçbir pişmanlık duymayarak yine tek başına ayakta kaldı.

Daha önce yakışıklı, dört kanatlı, bilgili, çok ibadet eden, meleklerin Tavusu ve en büyüğü olan, daha birçok imrenilir, sıfatlar taşıyan bir kimse iken, Allah c.c. yakışıklı vücudunu bozdu, onu domuz suretine çevirdi, başını deve başı ve göğsünü büyük deve hörgücü biçimine koydu, yüzü maymun yüzüne döndü, gözleri yüzü boyunca uzanan iki yarık halini aldı. Burun delikleri hakamet çanağı gibi açıldı, dudakları öküzünkilere döndü, azı dişleri domuzunkiler gibi ağzından dışarıya fırladı, sakalı yolundu, çenesinde sadece yedi seyrek tüy kaldı.

Allah c.c.’in katinden kovulunca: Şeytan«Ey Rabb'im! Adem yüzünden beni cennetten kovdun. Ben ondan kendi başıma öç alamam, ancak beni üzerine salarsan öcümü alabilirim!» Allah c.c. ona: «seni onun oğulları üzerine salıyorum, çünkü peygamberler senin tuzağından korunmuşlardır» diye karşılık verir.

O "daha başka imkânlar istiyorum" der. Allah  c.c."O´nun soyundan gelen her çocuğa karşılık senin soyun iki kat hızla üreyecek" diye cevap verir. Şeytan yine "Daha da isterim" der. Allah c.c. ona "O’nun soyundan gelenlerin kalpleri senin yatağındır, onların damarlarında dolaşabilirsin" diye karşılık verir.

Şeytan yine "daha da isterim" der. Allah c.c. ona (17-64)"Atlı yaya bütün yardakçılarını onun soyundan gelenlerin üzerine sal, mallarına ortak ol, yani haram yollardan kazanarak meşru olmayan yerlere sarf etmelerini sağlamaya çalış. Çocuklarına ortak ol, yani onların haram yollardan veya günah olan çiftleşme şekilleri ile çocuk peydahlamaya çalış, çocuklarına putperestlik inancını hortlatan isimler taktırmaya çalış, batıl dinlere ve gayri meşru mesleklere yönlendirilmelerine sebep ol. Onları kandırabilmek için bol bol asilsiz vaatlerde bulun. Mesela putların koruyuculuğuna güvenmelerini sağlamaya çalış. Babalarının soyluluğundan medet ummayı tavsiye et, tövbeyi sonraya bırakabilecekleri hususunda onları kandırmaya çalış", diye cevap verdi."

Şeytanın bu kazanımlarına karşı Hz.Adem a.s. da Allah c.c. der ki, "Ya Rabbi! Onu benim üzerime saldın, eğer senin yardımın olmazsa ona karşı kendimi savunamam"

Allah c.c.): Hz.Adem a.s.’a" Senin soyundan her yeni doğan çocuğun başına meleklerden bir koruyucu veriyorum" diye cevap verir. Hz.Adem a.s.: "Daha çok isterim" der. Allah  .c.c. ona: "iyiliklerin mükafatı on kattır" diye karşılık verir. Hz.Adem a.s."Daha da isterim" der. Allah c.c.ona: "zürriyetinin canları çıkmadıkça tövbe etme imkanını ellerinden almam" diye cevap verir. Hz.Adem a.s. "Daha da isterim" der. Nihayet Allah c.c. "İnce eleyip sik dokumadan onları affederim" diye cevap verince, Hz.Adem a.s."Bununla yetiniyorum der.

Bunun üzerine iblis tekrar ortaya çıkarak der ki: "Ya Rabbi! Adem´in soyundan peygamberler yarattın, onlara kitaplar indirdin, hani benim elçilerim?" Allah c.c."Kahinler" diye cevap verir. Şeytan: "Kitaplarım ne olacak?" diye sorar. Allah c.c."Vücutlara döğmeler yolu ile işlenen yazı ve resimler" cevabini verir. Şeytan: "Sözüm ne olacak?" der. Allah c.c."Yalan" diye karşılık verir. Şeytan: Kitabım ne olacak?" der. Allah c.c."Şiir" diye cevap verir. Şeytan: "Müezzinim kim olacak?" der. Allah c.c."Çalgı aletleri" diye cevap verir.  Şeytan: "Mescidim neresi?" der. Allah c.c." Çarsı ve Pazar" diye karşılık verir. Şeytan «"Evim neresi?" diye sorar. Allah c.c."Hamam" diye cevap verir. Şeytan: "yiyeceğim ne olacak?" der. Allah c.c." Üzerinde adim anılmayan her türlü gıda maddesi" diye karşılık verir. Şeytan: "Ne içeceğim?" der. Allah: c.c."Sarhoşluk veren bütün içecekler senin" karşılığını verir. Şeytan: "Tuzaklarım neler olacak?" der. Allah c.c."Kadınlar" cevabını verir. Selam ve duayla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.