Uğur Böceği

Uğur Böceği

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünya yıldızı bir Türkiye için

A+A-

Türkiye’mizin yıldız bir ülke olduğunu görmek istiyorum. Öncelikle Türkiye nasıl büyür, nasıl gelişiriz diye konuşmak yerine öncelikle karşımıza çıkacak, en büyük bir tehlikeyi göz önüne sermek isterim.

Son yıllarda inşaat sektöründe müthiş bir patlama yaptık. Yapılan konutların fazlalığı ise maalesef ilerleyen zaman içinde, çok büyük bir tehlike olarak görmekteyim. Aslında inşaat sektörünü çok büyük bir çöküş içine girebilirdi ancak bu çöküşü geciktiren bir sebep vardı. Bunun sebebi nedir diye şöyle bir düşünürsek. Yurdumuza gelen mültecilerin konut talebi, bu çöküşü geciktirmiştir. Bu sebeple özellikle konut yapımında bazı tedbirleri müteahhitlerin alması gerekmektedir. Bu tedbirlerin başında boş arazi üzerinde yapılacak konutlardan vazgeçilmelidir. Onun yerine eski binaların bulunduğu yerlerin yıkılarak onların yerine bina yapmak daha da akılcı olacaktır. Bu konuyu net bir şekilde açarsam; sizlere daha iyi anlatabileceğime inanıyorum.

Mesela bir müteahhit boş bir arsaya 30 tane daire yapacağına.  20 dairelik eski bir binayı yıkıp yerine, 30 dairelik yer yaptığında. 30 yerine 10 tane müşteri ihtiyacı olacaktır. Hatta daire sayısını artırmayıp kaliteyi artırmaları daha müthiş olur. Bir nevi korkunç şekilde artan bina sayısının önüne geçilecek. Artı eski binaları yıkıp yeni deprem yönetmeliğine göre ev yapılacağından dolayı. O sitede yaşayan insanların can güvenliğini de artıran bir sebep olarak göze çarpacaktır. Bu arada bu binaları yaparken mutlaka ve mutlaka binaların bodrumuna garajlarını yapın insanlar yolun kenarına araçlarını park ederek. Hem trafiği sıkıştırmamış hem de can güvenliklerini tehlikeye atmamış olurlar.  Ayrıca yaptığınız binaların hem de görselliğine de önem verin.

Özellikle uzmanların milletin dikkatini çektiği bir konu olan. Şu an deprem olsa binaların çoğu yıkılır sözünü de dikkate alırsak. Benim müteahhitlere sunduğum plan. Hem kendilerini, hem eski binalarını yenileyen ve güvenli hale getiren insanları; hatta ve hatta yeni yerleşim birimlerine yeniden hizmet götürmek zorunda kalmayan belediyeleri de rahatlatacaktır.  Önemli bir hususta şehirlerin çok fazla genişlememesinden dolayı doğal yapıda korunmuş olacaktır. Hatta devletimizin eski binaların yıkıp yeniden yapım konusunda teşvikleri bile olabilir. O zaman eski ev sahipleri ve müteahhitlerinde bu konusu ilgisi artacağından eski yapılaşmalarda düzene binerek ülkemizde yeni bir çehreye kavuşacaktır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.