'Çocukların Kalbi Karabağ’da Atıyor' kampanyası cephede

'Çocukların Kalbi Karabağ’da Atıyor' kampanyası cephede

“Çocukların kalbi Karabağ’da atıyor” isimli kampanya cephe bölgesinde doğuştan kalp-damar hastalığı yaşayan çocuklara umut oluyor.

A+A-

Azerbaycan Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle “Çocukların kalbi Karabağ’da atıyor” sloganı altında yapılan kampanya kapsamında doğuştan kalp-damar hastalığı yaşayan cephe bölgesindeki fakir vatandaşların çocukları için açık kalp ameliyatları düzenliyor. En son teknolojinin kullanıldığı ve pahalı olan bu ameliyatların bütün masrafları devlet tarafından karşılanıyor. 1 hafta boyunca devam edecek kampanya, çoğu işgal altında olan Fuzuli bölgesinde doğuştan kalp-damar hastalığı yaşayan 1-10 yaş arasındaki çocuklara umut oluyor.
35 kişilik doktor ve hemşire ekibi ile cephe bölgesinde bulunan Fuzuli kentine gelen kalp-damar hastalıkları uzmanı Milletvekili Dr. Reşad Mahmudov, “Fuzuli bölgesinde kalp hastalıkları olan kişileri muayene ettik. Doğuştan kalp hastalığı olan çocuklara açık kalp ameliyatı yaptık. Şu ana kadar 6 ameliyat yaptık ve bunlar başarıyla sona erdi. Bu gurur verici bir olaydır ki, bugün Azerbaycan tıbbı köy ortamında bile böyle zorlu ameliyatları yapabileceğimiz düzeye ulaştı. Bundan sonra da bu ameliyatlar devam edecek” dedi.
Azerbaycan gerçeklerini dünyada farklı bir şekilde değerlendirildiğini belirten Mahmudov, “Topraklarımızın büyük bir kısmının işgal altında olması bütün vatandaşlarımızda olduğu gibi doktorlarımız için de ağır bir derttir. Arzumuz devletimizin sürdürdüğü mücadeleyi devam ettirmesi. Mesleğimizden dolayı nerdeyse her gün kanla karşı karşıyayız ama eminim ki, bütün dünyada olduğu gibi bir doktor kan dökülmesini, hiç kimsenin ölmesini istemez. Bir insanın hayata döndürmek için bazen aylarca mücadele ediyoruz. Bir silahın yüzünden yüzlerce insanın öldürülmesi sadece Azerbaycan’ın değil dünyada hiç kimsenin başına gelmesin. Asıl maksadımız dünya kamuoyunu Karabağ’a çekmekti. Çünkü, biz sadece silah, ordu ve askerlerimizle değil hem de Azerbaycan’ın yetiştirmiş olduğu gençlerde, kendi tıbbıyla bu bölgelerde hakikaten insanlara faydalı olabilecek işler görmek istiyor.” ifadelerini kullandı.

Açık kalp ameliyatları ile birlikte “2. Doğuştan Kalp Kusurlarında Yenilikler” isimli konferansta Fuzuli ve çevre bölgelerde faaliyet gösteren doktorlarla doğuştan kalp hastalıkları alanında dünyadaki yenilikler anlatıldı ve tecrübe paylaşımında bulunuldu.

KAMİL NADİRLİ 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.